Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Acte necesare si demersuri pentru dobandirea ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Acte necesare si demersuri pentru dobandirea cetateniei Maghiare

Salutari
As dori sa intreb ce acte sunt necesare pentru depunerea dosarului pentru cetatenia maghiara , stiu ca trebuie depus la Consulatul Maghiar din Cluj , dar de ce am nevoie si cum decurge nu am avut ocazia sa ma interesez decat pe acest forum .
Daca se poate si eventuale costuri aditionale pentru intocmirea dosarului.
Nu am gasit categoria in care sa incadrez intrebarea in lista de pe forum si am ales legislatie euro .
Documente necesare:
- Certificatul de nastere tradus in limba maghiara de catre un traducator autorizat
- Certificat de casatorie / divort tradus in limba maghiara de catre un traducator autorizat
- Documente care atesta existenta unui stramos de nationalitate maghiara sau care a fost nascut pe teritoriul Ungariei
- CV / rezumat in limba maghiara pentru a oferi informatii cu caracter personal, educatie si formare, experienta profesionala, hobby, etc. atestand faptul ca persoana vorbeste limba maghiara (experienta profesionala nu joaca un rol important)
- Fotografie color dimensiunea 3 / 4
- Copia actului de identitate
- 3 formulare descarcate de pe www.allampolgarsag.gov.hu

Procedura de obtinere a pasaportului maghiar :
Documente necesare:
- Cardul primit de la consulat, dupa obtinerea cetateniei maghiare
- taxa de emitere pasaport

Alternativa pentru obtinerea cetateniei si a pasaportului intr-o perioada mai scurta timp este adresarea directa catre o institutie acreditata in Ungaria.
Sursa :
[ link extern ] /
" Documente care atesta existenta unui stramos de nationalitate maghiara sau care a fost nascut pe teritoriul Ungariei "
De unde as putea procura acest document ?
Documentul poate fi un certificat de nastere, copie din registrul populatiei, copie dupa un registru de botez (pe vremuri bisericile tineau evidenta nasterilor), etc.
Viitoarea sotie poate deveni cetateanca chiar daca nu este de acesi etnie ?
Presupun ca Ungaria are proceduri de naturalizare si astfel va putea dobandi cetatenia maghiara.