avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Acte necesare si demersuri pentru dobandirea ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Acte necesare si demersuri pentru dobandirea cetateniei Maghiare

Salutari
As dori sa intreb ce acte sunt necesare pentru depunerea dosarului pentru cetatenia maghiara , stiu ca trebuie depus la Consulatul Maghiar din Cluj , dar de ce am nevoie si cum decurge nu am avut ocazia sa ma interesez decat pe acest forum .
Daca se poate si eventuale costuri aditionale pentru intocmirea dosarului.
Nu am gasit categoria in care sa incadrez intrebarea in lista de pe forum si am ales legislatie euro .
Cel mai recent răspuns: Nicole Morariu , utilizator 16:46, 20 Decembrie 2016
Documente necesare:
- Certificatul de nastere tradus in limba maghiara de catre un traducator autorizat
- Certificat de casatorie / divort tradus in limba maghiara de catre un traducator autorizat
- Documente care atesta existenta unui stramos de nationalitate maghiara sau care a fost nascut pe teritoriul Ungariei
- CV / rezumat in limba maghiara pentru a oferi informatii cu caracter personal, educatie si formare, experienta profesionala, hobby, etc. atestand faptul ca persoana vorbeste limba maghiara (experienta profesionala nu joaca un rol important)
- Fotografie color dimensiunea 3 / 4
- Copia actului de identitate
- 3 formulare descarcate de pe www.allampolgarsag.gov.hu

Procedura de obtinere a pasaportului maghiar :
Documente necesare:
- Cardul primit de la consulat, dupa obtinerea cetateniei maghiare
- taxa de emitere pasaport

Alternativa pentru obtinerea cetateniei si a pasaportului intr-o perioada mai scurta timp este adresarea directa catre o institutie acreditata in Ungaria.
Sursa :
[ link extern ] /
" Documente care atesta existenta unui stramos de nationalitate maghiara sau care a fost nascut pe teritoriul Ungariei "
De unde as putea procura acest document ?
Documentul poate fi un certificat de nastere, copie din registrul populatiei, copie dupa un registru de botez (pe vremuri bisericile tineau evidenta nasterilor), etc.
Viitoarea sotie poate deveni cetateanca chiar daca nu este de acesi etnie ?
Presupun ca Ungaria are proceduri de naturalizare si astfel va putea dobandi cetatenia maghiara.

Alte discuții în legătură

Cum pot obtine cetatenia maghiara? eva_balan eva_balan Buna,sunt Eva as avea si eu o intrebare....sant cetatian roman cu parintii,bunici unguri as vrea sa stiu cum as putea obtine cetatenia maghiara...tin sa ... (vezi toată discuția)
Cetatenie ungaria pentru roman rezident toma100 toma100 buna ziua detin un document de rezidenta din ungaria obtinut in anul 2007 se numeste REGISZTRACIOS IGAZOLAS ,vreau sa aflu cum pot sa obtin cetatenia ungara ? ... (vezi toată discuția)
Cum se inregistreaza un copil nascut in strainatate? draganrandrei draganrandrei Buna ziua, Sunt cetatean roman rezident in Islanda. In curand eu si sotia mea vom fi parinti :) Conform legii cetateniei : \\" Art. 5. - Copiii ... (vezi toată discuția)