Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum se inregistreaza un copil nascut in strainatate?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum se inregistreaza un copil nascut in strainatate?

Buna ziua,

Sunt cetatean roman rezident in Islanda. In curand eu si sotia mea vom fi parinti :)
Conform legii cetateniei :
" Art. 5. - Copiii născuţi pe teritoriul României, din părinţi cetăţeni români, sunt cetăţeni români.
Sunt, de asemenea, cetăţeni români cei care:
a) s-au născut pe teritoriul statului român, chiar dacă numai unul dintre părinţi este cetăţean român;
b) s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română."
Eu ma incadrez la punctul b).
Intrebarile sunt :
- Ce anume trebuie sa fac pentru inregistrarea copilului ca si cetatean roman?
- Ce documente sunt necesare pentru aceasta procedura?
- Ma pot prezenta la ambasada Romaniei din Islanda sau trebuie sa vin in tara?
- Pot imputernici un membru al familiei?
Sotia mea este cetatean maghiar si conform legii cetateniei din Ungaria daca un copil este nascut in strainatate iar unul dintre parinti este cetatean maghiar atunci copilul va primi cetatenie maghiara.
- Cum se procedeaza in acest caz? Copilul va primi dubla cetatenie sau va trebui sa alegem?
Dupa cum se observa e un caz destul de complicat.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Cu stima,
Andrei
Buna dimineata,
Copilul nascut pe teritoriul altui stat se inregistreaza la ambasada in termen de 15 zile de la nasterea acestuia.
Acte necesare

Certificat medical constatator al nasterii;

Certificat de casatorie romanesc (daca parintii sunt casatoriti);

Acte de identitate ale parintilor (pasaporte);

Certificat de nastere al mamei ( in cazul in care nu este necasatorita).

Precizare: Pentru copii a caror nastere a fost inregistrata la autoritatile locale si detin un certificat de nastere strain se urmeaza procedura de transcriere sau inscriere a actelor de stare civila.

Puteti inregistra copilul la ambasada / consulatul Romaniei in Danemarca (in Islanda avem doar consulat onorific). Termenul este 6 luni, daca va prezentati in 6 luni de la nasterea copilului obtinerea certificatului este scutita de taxe.
Detalii aici:
[ link extern ]

De asemenea puteti imputernici pe cineva din tara sa depuna si sa ridice certificatul romanesc, e nevoie de aceleasi acte + o procura speciala, insa acea procura costa 60 de euro.

Poate avea si cetatenie maghiara si cetatenie romana. Probabil ca e la fel de simplu sa obtina si cetatenia maghiara: prin inscrierea/transcrierea certificatului de nastere islandez in registrele maghiare.