Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Lucrari suplimentare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Lucrari suplimentare

In urma procedurii de achizitie ]cerere de oferte, autoritatea contractanta a incheiat un contract de lucrari - modernizare strazi comunale, in valoare de 375.000 lei . Nu au fost prevazute cheltuieli diverse si neprevazute. In timpul executiei au aparut lucrari suplimentare cu o valoare de 25.000 lei (preturi din oferta initiala). Ce procedura se aplica pentru achizitia acestor lucrari ??
negociere fara publicare,conf.art.122 sau 252, dupa caz.
Aceste lucrari sunt: accese pietonale - neprevazute in PT, executie a inca 30 m rigole(ca urmare a configuratiei racordurilor la strazile laterale, completarea numarului de podete peste rigole la intersectii) Sunt lucrari suplimentare? daca da, cum se justifica ca sunt lucrari imprevizibile?
"Suplimentar" este una si "imprevizibil" alta.

Din moment ce nu au fost prevazute in contractul initial este clar ca sunt suplimentare.

Imprevizibile nu sunt decat daca au aparut ca urmare a unor circumstante ce nu puteau fi cunoscute in nici un fel la elaborarea proiectului tehnic.
Ca un exemplu oarecare, daca desi PT initial avea avizele necesare de la furnizorul de apa, la efectuarea sapaturilor s-a descoperit o conducta care nu exista in planurile acestuia, si care trebuie ocolita, atunci lucrarile sunt imprevizibile.

Din ce inteleg, faptul ca nu s-a prevazut numarul real de podete in PT initial, nu este circumstanta imprevizibila, ci un PT prost facut.

In cazul in care lucrarile suplimentare pot fi separate de lucrarile initiale, trebuie sa organizati o procedura de achizitie, cel putin CO.

In cazul in care lucrarile suplimentare nu pot fi separate de lucrarile initiale, in art.122/252 sunt prevazute mai multe incadrari ale negocierilor, functie de situatia reala, pe care dvs. o cunoasteti.