Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Certificat privind plata impozitelor
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Certificat privind plata impozitelor

In cadrul procedurii de atribuire a unui contract de lucrari, un ofertant depune Certificatul privind impozitele si taxele locale numai pentru punctul de lucru situat in localitatea X, fara a depune certificatul pentru sediul social aflat in localitatea Y. Urmare solicitarii de clarificari nu transmite nici un document cu referire la plata taxelor locale pentru sediul social. Autoritatea contractanta a solicitat UAT in a carui raza de competenta ofertantul isi are sediul social, informatii privind plata taxelor locale. Raspunsul primit de AC de la Primaria localitatii Y arata ca ofertantul are datorii (curente si restante) la bugetul local. Cum va proceda comisia de evaluare intr-o astfel de situatie??
Depinde ce ati specificat prin fisa de date, ce ati intrebat in clarificari si ce vi s-a raspuns.

In mod normal, daca in FD ati precizat ca va fi respins daca nu si-a indeplinit obligatiile privind taxele si impozitele, trebuie sa il respingeti, fara alte demersuri.
Nu s-a precizat ca va fi respins, in solicitari s-a specificat clar sa prezinte documente din care sa reiasa ca a platit taxele locale pentru UAT in care isi are sediul social, dar prezinta aceleasi documente numai pentru punctul de lucru, din alt UAT. Documentul emis de primaria unde are sediul social arata clar ca are datorii la bugetul local.
Am inteles ca in mod clar nu si-a indeplinit obligatiile de plata.
Conform art.181, lit.c) din OUG 34 aveti dreptul dar nu si obligatia sa il respingeti.

Au existat spete in care CNSC a apreciat ca daca in FD nu s-a precizat ca ofertantul va fi respins in cauza, acesta a inteles ca poate participa si prin urmare nu mai poate fi respins.

Parerea mea, avand in vedere si ce vor zice controalele ulterioare, este sa il respingeti cu art.36, alin.1), lit.b) din HG 925, si nu are decat sa zica CNSC sa il reprimiti, daca va contesta. Dar cel putin, nu veti fi acuzati de minunatele organe de control ulterioare, ca ati admis ilegal la licitatie o societate cu datorii la stat.
vlad nicolae, moderator