Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere sotie bolnava
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere sotie bolnava

buna ziua,se poate cere pensie intretinere daca sunt in imposibilitatea de a lucra de aproape un an,am divortat si am o hernie de disc voluminoasa si nu sunt primita ca se cere adeverinta clinic sanatos peste tot,mi s-a spus sa evit efort,am dureri si risc oricand sa ajung la operatie,sa mi paralizeze piciorul?am acte.si mai am cateva alte boli.legal mi se va acorda cf noul cod civil art. 86 rap. la art. 93 şi art. 94 C.fam. si a) soţ şi soţie (chiar divorţaţi sau în caz de nulitate sau anulare a căsătoriei, după distincţiile prevăzute de art. 24 alin. 1 şi art. 41 C. fam.); potrivit art. 519 din Codul civil.sunt sanse?si cine ar plati cheltuielile de judecata?multumesc
Daca ar fi sa cereti pensie, cereti in baza codului civil ca cel al familiei e abrogat din 2011.
art 516 (3) Obligatia de intretinere exista intre fostii soti, in conditiile prevazute de lege.
Art. 524
Are drept la intretinere numai cel care se afla in nevoie, neputandu-se intretine din munca sau din bunurile sale.
Art. 528
Starea de nevoie a persoanei indreptatite la intretinere, precum si mijloacele celui care datoreaza intretinere pot fi dovedite prin orice mijloc de proba.
Art. 389
(1) Prin desfacerea casatoriei, obligatia de intretinere intre soti inceteaza.
(2) Sotul divortat are dreptul la intretinere, daca se afla in nevoie din pricina unei incapacitati de munca survenite inainte de casatorie ori in timpul casatoriei. El are drept la intretinere si atunci cand incapacitatea se iveste in decurs de un an de la desfacerea casatoriei, insa numai daca incapacitatea este cauzata de o imprejurare in legatura cu casatoria.
(3) Intretinerea datorata potrivit dispozitiilor alin. (2) se stabileste pana la o patrime din venitul net al celui obligat la plata ei, in raport cu mijloacele sale si cu starea de nevoie a creditorului. Aceasta intretinere, impreuna cu intretinerea datorata copiilor, nu va putea depasi jumatate din venitul net al celui obligat la plata.
(4) Cand divortul este pronuntat din culpa exclusiva a unuia dintre soti, acesta nu beneficiaza de prevederile alin. (2) si (3) decat timp de un an de la desfacerea casatoriei.
(5) In afara altor cazuri prevazute de lege, obligatia de intretinere inceteaza prin recasatorirea celui indreptatit.
deci din ce scrieti se poate in cazul meu,sa incerc.ca pot sa nu castig si sa ma puna la cheltuieli de judecata.deci sunt sanse?
Da, sanse aveti. Veti avea si castig de cauza daca aveti acte care atesta ca aveti boala din timpul casatoriei si ca nu puteti munci din pricina ei, ca nu aveti cu ce va intretine, nu aveti venituri proprii.
Daca veti avea avocat si castigati, va va plati si cheltuieli de judecata. Viceversa e valabil.
gi-jane2, moderator
avocat nu am ,nu imi permit,boala a survenit la 2 luni de la divort,dar am mai avut si altele din cadrul casatoriei,oricum e o boala facut din cauze legate de casatorie,voi explica,si am inteles ca si la un an dupa spune legea.insa poate ca el sa nu vrea,ca mie mi-a zis ca nu vrea sa mi dea nimic,ca vrea sa mor.la fel poate zice la tribunal.si atunci platesc eu chletuieli de judecata?ca nu vreau sa risc,eu chiar nu am bani,el e genul care nu da 10 lei,e obsedat de a avea bani.are pe cartea de munca venituri minim ca asa e la firma lui,dar real are mai mult.insa pensia copil nu a dat o dupa venituri,a dat el 6 mil .pe acaesta deci pot sa o cer dupa venituri si cartea de munca.dar daca zice nu?merita sa ris.eu sunt f bolnava,chiar nu am cum ma intretine,din februarie am hernia si nu m-a ajutat cu un ban?retroactiv se poate face?am trait un infern in timpul asta.daca imi cere chel de judecata si nu am venituri de unde as da?eu nu am avocat,el are unul smecher,al firmei.la divort de ex nu mi s-a dat si am cerut.de ce acum mi-ar da sau de ce atunci nu mi s-a dat?am mai cerut si avocatul lui a scos mintind culpa comuna si nu am primit.apoi am facut apel.acum cu ce s-ar schimba,de aia va intreb,astia nu dau nici cand ai dreptate.tine de culpa din casatorie legea sau de cati ani ai fost casatorit?multumesc
sa mi raspundeti la tot va rog sa nu gresesc daca fac actiune ca nu am un leu in cont si am si copil mic.
Dacă ați făcut boala după divorț trebuie sa dovediți ca are legătură cu căsătoria, ori asta e mai greu.
Apoi e greu de dovedit cat are venit în realitate, asa ca daca are salariul minim pensia se va calcula la venitul net, asa ca impreuna cu copilul pensia se poate reduce la 1/2 din acest venit, adică în loc sa luați 600 pt copil sa luați vreo 390 pt amândouă.
Nu aveți niciun venit? Dacă aveți, iar e un motiv în plus sa nu luați.
Dacă nu puteți munci, încercați sa va pensionați pt incapacitate de munca.
gi-jane2, moderator