Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa II de muncă
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa II de muncă

Buna ziua
Sunt nascut la 22.11.1956 ,am o vechime in munca de 33 ani si 6 luni din care in grupaII in procent de 100 % după cum urmeaza:
- 1975 4 luni
-1976 9 luni
- oct 1976 - feb 1978 ( stagiu militar )
-1978 10 luni
-1979 - 2000 stagiu complet
-2001 3 luni
Cîd pot iesi la pensie cu grupa II de munca
VA MULTUMESC !
~ Conținut șters la cerere ~
Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare de 45% trebuie sa indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Va multumesc pentru promtitudine dar nu ati citit cu atentie datele total luni cumulate in grupaII sunt 72 nu 26.
Daca perioada (1979 - 2000 stagiu complet )este tot in grupa II(asa s-ar intelege),atunci - limita de varsta la 60 de ani.
Vă multumesc ! da si perioada 1979 - 2000 este tot grupa ,acum am ințeles.

Cu respect deosebit.