Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua,

se poate pensiona anticipat, fara penalizare, o persoana nascuta in Feb 1955, care a cotizat 41 de ani, are grupa a 2a : 9ani + 3 luni, si un stagiu militar de 1 an + 4 luni? daca nu, la ce data s-ar putea pensiona?

Multumesc!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,aduc:
Un stagiu aferent de 2 ani si 3 luni(3 luni/an).
41+2 si 3 luni=43 si 3 luni-total stagiu
O reducere cu 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65-1 si 6 luni=63 de ani si 6 luni-limita de varsta
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata(fara penalizare)este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zipensie de invaliditate).
Din cele postate rezulta ca indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata.
Conditia de varsta este de 60 de ani si este indeplinita.
Carp Mircea, utilizator
Buna dimineata!
Daca se poate o intrebare...din aceeasi zona?

Pentru o doamna nascuta in 16.01.1960 cu vechime in munca - 36 ani, cand poate iesi la pensie anticipat si ce penalizare suporta?

Multumesc mult pentru raspuns!
Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 8 luni.
Penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei de 61 de ani si 8 luni.
Daca indeplineste conditia de stagiu de 39 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invalidiate)pensia va fi anticipata(fara penalizare).