Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

as dori , o informare de la un specilist in urmatoarea problema :
- am efectuat stagiul militar in termen 9 luni-1977-1978-(9 luni)
-am absolvit fac . de instalatii-3 ani-1978-1981( 3 ani)
-m-am angajat in 1981-luna august si lucrez in prezent 2015,cu mici perioade de intrerupere,de 1-2 luni.
cand pot sa ies la pensie indiferent de forma ei. multumesc,cu stima !
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,755 pentru fiecare luna de anticipare.
Penalizarea maxima(60 de luni)este de 45%.
multumesc frumos, pentru raspuns,dupa noua lege,din iulie 2016,varsta 59 ani, un stagiu de 35 ani realizat ,armata 9 luni si facultate la zi 3 ani,care ar fi conditiile de pensionare ? multumesc frumos. cu multa stima.
1. Raspunsul dat de colegul meu ramane valabil.

2. Modificarea adusa legii de la 17 iulie se refera doar la diminuarea cuantumului pensiei in functie de lunile lucrate in plus peste stagiul complet de cotizare (care este de 35 de ani).

3. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/art...
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane