Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani falsi primiti de la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani falsi primiti de la banca

Am primit de la o banca mai multe bancnote de 100 euro.Din cauza ca ei dau putin, am incercat sa schimb la un ,,schimb valutar,, unde mi-au gasit o bancnota falsa A venit politia , constatare, proces-verbal, declaratie....au retinut bancnota. Mai exista sansa sa pot recupera banii?
Si mie imi pare putin probabil ca cei de la banca sa va remita o bacnota falsa.

Fără complicitatea funcționarului nu pot apărea bani falși în banca.
Banca răspunde pentru angajații sai.
Aparatele acelea pot identifica banii falși.

Personal nu cunosc niciun caz de acest fel dar dacă povestea e adevărată banca va răspunde și ea civil.

E posibil ca mai degrabă la casa de schimb sa va fi șmenuit

Nu înțeleg de ce nu ați luat lei direct de la banca.

Politia va face o ancheta foarte serioasa.
Nu trebuie sa faceți dvs. ancheta dar puteți solicita înregistrările sa fie luate de politie.
Politia e posibil sa va considere suspect.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Un avocat nu ar trebui să vorbească despre chestiuni pe care nu le cunoaște.

Dacă dvs. nu cunoașteți, asta nu înseamnă că nu se poate întâmpla.

Vă rog să vă argumentați opinia privind daunele morale, dle Lascoschi. Care ar fi temeiul de drept și cum ați dovedi în drept o astfel de pretenție?

Repet, în piață sunt bancnote de 200 EURO ce păcălesc aparatele, au elementele de siguranță imitate suficiennt de bine.
Multumesc pentru raspunsuri.Banca nu va recunoaste niciodata decat daca va fi dovedita .Au trecut 2 zile si politia mi-a dat aceleasi raspunsuri.Din cate stiu inregistrarile se pastreaza doar 30 de zile Daca ei nu le vizioneaza sa vada traseul banilor de la seif la mine , ca nu mi i-a dat din sertar de la birou,in cazul acesta eu nici macar nu voi putea face dovada ca am banii de la banca.Legea e lege dar respectarea ei lasa de dorit, mai ales dupa cum mi s-a vorbit ca si cum eu as fi singurul suspect si nu singurul pagubit.
lila688678, utilizator
...pentru o diferenta de cca. 10 - 20 bani / EUR va chinuiti acum sa demonstrati cine a introdus in circulatie o bancnota falsa de 100 Euro ? mda... 100 EURO s-au "dus" oricum, corect ?