avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani falsi primiti de la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani falsi primiti de la banca

Am primit de la o banca mai multe bancnote de 100 euro.Din cauza ca ei dau putin, am incercat sa schimb la un ,,schimb valutar,, unde mi-au gasit o bancnota falsa A venit politia , constatare, proces-verbal, declaratie....au retinut bancnota. Mai exista sansa sa pot recupera banii?
Cel mai recent răspuns: petricadracea , utilizator 16:10, 28 Noiembrie 2015
Si mie imi pare putin probabil ca cei de la banca sa va remita o bacnota falsa.


Fără complicitatea funcționarului nu pot apărea bani falși în banca.
Banca răspunde pentru angajații sai.
Aparatele acelea pot identifica banii falși.

Personal nu cunosc niciun caz de acest fel dar dacă povestea e adevărată banca va răspunde și ea civil.

E posibil ca mai degrabă la casa de schimb sa va fi șmenuit

Nu înțeleg de ce nu ați luat lei direct de la banca.

Politia va face o ancheta foarte serioasa.
Nu trebuie sa faceți dvs. ancheta dar puteți solicita înregistrările sa fie luate de politie.
Politia e posibil sa va considere suspect.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Noiembrie 2015
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Un avocat nu ar trebui să vorbească despre chestiuni pe care nu le cunoaște.

Dacă dvs. nu cunoașteți, asta nu înseamnă că nu se poate întâmpla.


Vă rog să vă argumentați opinia privind daunele morale, dle Lascoschi. Care ar fi temeiul de drept și cum ați dovedi în drept o astfel de pretenție?


Repet, în piață sunt bancnote de 200 EURO ce păcălesc aparatele, au elementele de siguranță imitate suficiennt de bine.
Multumesc pentru raspunsuri.Banca nu va recunoaste niciodata decat daca va fi dovedita .Au trecut 2 zile si politia mi-a dat aceleasi raspunsuri.Din cate stiu inregistrarile se pastreaza doar 30 de zile Daca ei nu le vizioneaza sa vada traseul banilor de la seif la mine , ca nu mi i-a dat din sertar de la birou,in cazul acesta eu nici macar nu voi putea face dovada ca am banii de la banca.Legea e lege dar respectarea ei lasa de dorit, mai ales dupa cum mi s-a vorbit ca si cum eu as fi singurul suspect si nu singurul pagubit.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2015
lila688678, utilizator
...pentru o diferenta de cca. 10 - 20 bani / EUR va chinuiti acum sa demonstrati cine a introdus in circulatie o bancnota falsa de 100 Euro ? mda... 100 EURO s-au "dus" oricum, corect ?

Alte discuții în legătură

Schimb valutar - bani falsi MariaT11 MariaT11 Buna ziua, Va scriu pentru a va cere un sfat in urmatoarea situatie: Sunt studenta si pentru anul universitar in curs am primit o bursa Erasmus la o ... (vezi toată discuția)
Rog urgent un raspuns - incercare schimb valutar bancnota falsa amellia amellia Am gasit o bancnota de 100 de dolari, si nestiind ca e falsa am incercat sa o schimb La schimbul valutar, bine inteles ca doamna a chemat politia Cu o seara ... (vezi toată discuția)
Bani falsi beatricemanchevici beatricemanchevici Buna ziua, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv si as avea nevoie de niste sfaturi, poate s-au mai confruntat si alte persoane , am primit o suna de ... (vezi toată discuția)