Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avans de bani in contul mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avans de bani in contul mostenirii

Buna seara ,

Suntem trei frati , iar sora mea a cerut mamei bani in avans in contul mostenirii , desi parintii nu au decedat .Mama i-a dat , dar vrea sa stie cum sa reglementeze juridic acest aspect , caci nu ar fi corect fata de noi , ceilalti copii.Ce ne sfatuiti sa facem? Singura dovada a platii este transferul bancar.
Fiind o donatie se poate lua in seama de notar la momentul in care se va dezbate mostenirea.
Nu incercati insa sa mergeti fara avocat la notar in cazul dvs. pentru ca riscati sa va luati o mare teapa.
Cunosc cazuri conrete in care oameni aflati in aceasta situatie si-au luat teapa mergand la notar.
Va rog , daca aveti amabilitatea sa-mi explicati putin mai pe larg care ar fi posibilul pericol de a lua teapa. Multumesc anticipat ! Sarbatori fericite !