avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apartamentul pe numele sotului dar renovat de sotie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apartamentul pe numele sotului dar renovat de sotie

Buna ziua,
Am si eu o mare dilema... chiar inainte de casatorie sotul meu a cumparat un apartament care era intr-o stare deplorabila. Bineinteles ca l-am renovat de la instalatie si pana la spart pereti si comandat mobila... doar ca toate acestea pe banii mei. Totul e OK pana aici, desi am investit in acel apartament cel putin tot atat cat a fost valoarea lui de achizitie. Si ar mai fi de investit doar ca mi-a venit mintea la cap si am realizat ca... ori il trece si pe numele meu ori... mai bine am grija ca in cel mai rau caz sa imi asigur si eu o garsoniera a mea... cu atat mai mult cu cat banii investiti in apartament veneau de la parintii mei si din munca mea...
Care ar fi modalitatea prin care as putea deveni si eu proprietar, in varianta in care sotul meu accepta acest lucru? Donatie? Contract de vanzare-cumparare? Altceva?
Si aveti idee cam cat costa toata aceasta "afacere"?
Va multumesc din suflet
Kitty
In mod cert trebuie sa consultati un notar public cu privire la acest aspect si totodata o sa va precizeze si ce costuri implica o atare operatiune .
Vanzarea intre soti este interzisa .
De preferat este ca , sotul dumneavoastra sa accepte sa mergeti impreuna la notar si sa va introduca in calitate de coproprietar cu o cota de 50 % .
In caz contrar , ar fi bine ca , pentru aceste investitii despre care faceti vorbire in mesaj sa existe acte pe numele dumneavoastra ( facturi , chitante ) .

Initial spunea ca vom trece apartamentul si pe numele meu dar cand a fost o situatie concreta... a cam amutit... Ideea este ca mai era ceva de achizitionat si i-am spus direct: nu mai bag un leu in aceasta casa daca nu o treci si pe numele meu. Mai bine imi strang banii si voi cumpara ceva al meu, de unde nu voi putea fi data afara in nici o situatie (stiu, m-am gandit sa fac in asa fel incat sa nu fie bun dobandit in timpul casatoriei... eventual pe numele parintilor mei). A ezitat vreo 2 zile si ieri mi-a spus sa ma interesez ce e de facut pentru a deveni si eu proprietar...
Kitty
Foarte bine , acum mergeti la notar , aflati procedura si costurile , ii comunicati sotului , va luati buletinele si contractul de vanzare - cumparare al apartamentului si se rezolva .
Succes !
Multumesc din suflet pentru indrumari... am luat calea notarilor si... SURPRIZA!!! Din 12 notari cu care am stat de vorba doar unul a acceptat vanzarea-cumpararea!! Pt ca acest lucru este interzis intre soti!! Asta e raspunsul si singura solutie ar fi donatia. Toate buna si frumoase doar ca, desi costa cat un contract de vanzare-cumparare... sotul se poate razgandi oricand... si poate anula acesta donatie... si atunci pentru ce am mai da o gramada de bani din moment ce totul e la bunul chef al sotului? Totusi mie mi se pare o aberatie totul... Si ma gandeam... mai e valabila legea sau ce act normativ era care spunea ca orice bun al unuia dintre soti dupa ceva ani de convietuire devine bun comun?
Kitty
Taxele in cazul unei donatii sunt la fel ca si in cazul vanzarii . Asa cum v-am precizat si in mesajele anterioare vanazarea intre soti este interzisa . Daca acel notar a acceptat asa ceva va spun sincer ca acel act este susceptibil de a fi anulat .
Vi se pare o aberatie ? Buna sau rea , asta e legea si trebuie sa o respectam . Referitor la ultima parte a mesajului va mentionez ca NU EXISTA o atare lege , sotii au doua categorii de bunuri :
- proprii ( categorie in care intra si cele dobandite inainte de casatorie ) ;
- comune ( cele dobandite in timpul casatoriei , ex: mobila , electrocasnice , etc. ) .
Nu cred ca taxele notariale costa mai mult decat banii pe care i-ati investit deja in imobil sau se ridica la 50% din valoarea locuintei .
In final , e decizia dumneavoastra .

Alte discuții în legătură

Cedare cota indiviza apartament sot raluka raluka De curand m-am casatorit. Sotul meu are apartamentul in care stam dinaintea casatoriei. Intrucat si eu contribui la bunastarea apartamentului am hotarat sa ... (vezi toată discuția)
Achizitionarea unui imobil, o suma a noastra si una a mamei mada_g mada_g buna ziua, eu cu sotul meu dorim achizitionarea unui imobil dar nu avem toata suma, suma pe care o avem revine din darul de nunta,dar la banca este pusa pe ... (vezi toată discuția)
Evacuare silita angelaflorescu angelaflorescu Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: Sunt in divort cu sotul meu, mai exact am facut cerere de divort la notariat si acum suntem in acea perioada de 30 ... (vezi toată discuția)