Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul pentru evenimente deosebite (casatorie, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul pentru evenimente deosebite (casatorie, nastere etc)

Buna ziua.
Cate zile de concediu pentru evenimente deosebite (casatorie, nastere etc) are obligatia sa acorde angajatorul conform noilor reglementari legislative.
Va multumesc pentru amabilitate.
Numarul de zile de concediu platit acordat pentru evenimente deosebite este stability prin Regulamentul intern sau/si Contractul Colectiv de Munca.
~ Conținut șters la cerere ~
Conform Codului Muncii, angajatorul are obligatia de a reglementa aceste zile libere prin Contract colectiv de munca sau prin regulamentul intern. In afara de legea 210/1999 care reglementeaza concediul paternal de 5 zile lucratoare libere platite la nasterea unui copil ("Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului. "), restul zilelor libere platite ocazionate de evenimente deosebite au fost reglamentate in contractul coletiv la nivel national. Insa odata cu desfiintarea sa prin introducerea Legii Dialogului social, sarcina stabilirii acestor zile libere revine in sarcina angajatorului cf art de mai jos
Art. 152. - (1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Nu exista noi reglementari legislative in domeniu pentru sectorul bugetar, pentru cel privat verificat in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.

De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN.