Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 282/2015 Somatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 282/2015 Somatie

Urmare a intrarii in vigoare a legii 282/2015,azi s-au distribuit firmelor de la parterul unui imobil cu bulina,urmatoarea Somatie,cu antetul Primariei Municipiului Bucuresti,Politia Locala,Directia Generala de politie si control:
In temeiul ordonantei 20/1994,cu modificarile si completarile ulterioare,tinand cont de faptul ca imobilul in care functionati este incadrat in clasa I de risc seismic,va somam ca in 24 de ore sa procedati la sistarea activitatii.
In caz de neconformare amenda(50000-70000lei)
Semnat Directia Control,director executivxxxxxxxx
Va rogsa va exprimati parerea in legatura cu greutatea unui astfel de document,avand in vedere faptul ca ACTIVITATEA desfasurata in acel spatiu NU PRESUPUNE AGLOMERARI DE PERSOANE.(I persoana)
Nu are mentionat niciun destinatar si nicio adresa,
bellefille, utilizator
Daca nu este trecut destinatatrul si nici o adresa,s-ar putea invoca aceste neregularitati ptr. a se cere anularea daca ati fi amendat.Se pare ca, ar avea caracterul unui pliant Ma intreb daca exista vreo dovada a expedierii, sau se considera o procedura asemanatoare cu afisarea.Oricum, trebuie sa fiti foarte prudent.
Somatia este asa um am spus fara adresa,destinatar,numar de inregistrare si fara data.Vanzatorul caruia I-a fost inmanata a semnat a a luat la cunostinta.Va repet nu desfasoara ativitati care presupun aglomerari de persone.Nu consider ca suntem vizati de prevederile legii.E un abuz,legea in sine si aceasta somatie.In mod clar ea (legea) va trebui contestata la Avocatul Poporului,urtea onstitutionala ,instant etc.Sa vedem cine poate fae acest lucru si cum?
bellefille, utilizator
Legea se aplică tuturor fără a fi nevoie de a se indica destinatarul. Mai mult.prin L. 282/2015 s-a modificat și completat OG 20/1994 privitoare la măsurile pentru reducerea riscului seismic(care probabil ne așteaptă) . La art.7 al.2 lit. b și c se arată în mod concret că este vorba despre clădiri ce prezintă regim de înălțime p+3 și minimum 10 apartamente.
Prin urmare, vi s-a trimis acea SOMAȚIE , nu numai d-voastră ci tuturor celor care sunt în această situație și chiar fără somație, trebuie să vă conformați legii(pe care chiar dacă nu o cunoașteți , nu este un motiv de scuză, (conform dictonului - nemo censetur ignorare legem)
Vă asumați riscul de a desconsidera SOMAȚIA , chiar dacă nu are destinatar, ea fiind dată în numele legii ?
De acord cu dumneavoastra daca in enuntul legii ar scrie:,,incepand cu intrarea in vigoare...se iterzice orice activitate in spatiile cu alta destinatie.Punct""