Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sindicat

In unitatea noastra urmeaza sa se organizeze alegeri pentru presedinte, prim-vicepresedinte si vicepresedinti.

Membri sindicali ar vrea sa aleaga persoanele pe aceste posturi, insa reprezentantii grupelor sindicale afirma faptul ca nu memebri aleg presedinte, prim-vicepresedinte si vicepresedinti ci acest lucru se face in cadrul Adunarii generale a reprezentantii grupelor de sindicat.
Cititi statutul organizatiei sindicale si vedeti ce prevede cu privire la alegerea acestor persoane.
1. la drepturile memebrilor sindicatului in sfera activitatii sindicale acestia pot ”sa aleaga si sa revoce memebrii tuturor organelor sindicale” nu specifica si ce inseamna organele sindicale
2. la organele de conducere spune ca sindicatul este organizat astfel
- la nivel de laborator, serviciu ..... exista o grupa sindicala care alege prin vot secret reprezentantii in Adunarea Generala (sef de grupa si loctiitor)
- organele de conducere sunt: Adunarea generala, consiliul liderilor, biroul executiv

3. Adunarea generala este organul suprem de conducere care:
- alege casierul, comisia de cenzori si responsabilii comisiilor de specialitate
- propune presedintele, prim-vicepresedinte si vicepresedinti
mentionez ca statutul a cam fost ”secret” reusind acum sa il vad.

Ce se poate face de catre memebri daca se merge mai departe cu dorinta Adunarii generale.

Conform legii (pe care recunosc ca nu o cunosc) Adunarea generala este formata din reprezentantii grupelor sindicale, presedinte, prim-vicepresedinte si vicepresedinti????
Adunarea Generala propune presedintele, prim-vicepresedinte si vicepresedinti ? Acestia de cine sunt alesi?
Dupa parerea mea ar fi alesi de membri deoarece
cap II, lit A. Memebrii sindicatului au urmatoarele drepturi:
pct 4 in sfera activitatii sindicale:
b) sa aleaga si sa revoce memebrii tuturor organelor sindicale”

Asta este si întrebarea mea conform legilor nationale cine alege liderii de sindicat????