avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... La ce instanţă se judecă apelul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

La ce instanţă se judecă apelul?

Vă rog mult să mă ajutaţi cu clarificarea următorului aspect. Am avut un proces care s-a judecat la Judecătoria Piteşti. La finalul hotărârii pronunţate scrie: "Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare". Vă rog mult să-mi spuneţi unde se judecă acest apel, la Tribunalul Argeş sau la Curtea de Apel Piteşti? Va mulţumesc
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 09:36, 29 Noiembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt in aceeasi situatie. S-a depus apelul la Tribunalul Mehedinti si se judeca apelul la Craiova. De ce?
La judecarea apelului trebuie neaparat sa ma prezint acolo, sau pot cere judecarea in lipsa?
~ Conținut șters la cerere ~
elenagabi a scris:

Vă rog mult să mă ajutaţi cu clarificarea următorului aspect. Am avut un proces care s-a judecat la Judecătoria Piteşti. La finalul hotărârii pronunţate scrie: "Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare". Vă rog mult să-mi spuneţi unde se judecă acest apel, la Tribunalul Argeş sau la Curtea de Apel Piteşti? Va mulţumesc


Cererea de apel insotita de motivare se depune la registratura instantei care a pronuntat hotararea ce doriti sa o atacati.
Instanta de fond va trimite instantei competente dosarul insotit de cererea de apel a dvs.
Apelul se va judeca de către Tribunalul Argeș.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 119/2007 - competenta cerere in anulare - tribunalul arges calin_andrei calin_andrei Situatia: Am o solutie pronuntata in baza OUG 199/2007 de Tb Arges - Sectia Civila (complet specializat pe contencios). Debitorul face \"Cerere in anulare\", ... (vezi toată discuția)
Stramutare dosarului ! ContSters327384 ContSters327384 Buna seara ! Cum pot face sa transfer un caz de la Parchetul Caracal la Bucurestii ? (vezi toată discuția)
Bună seara..va rog sa-mi dați un răspuns la aceast caz: mama ... Astancai Pusa Astancai Pusa Bună seara..Va rog sa-mi dați un răspuns la aceast caz...mama este încadrată cu grad de handicap grav are probleme grave Alzaimer, dementa ,fără ... (vezi toată discuția)