Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... La ce instanţă se judecă apelul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

La ce instanţă se judecă apelul?

Vă rog mult să mă ajutaţi cu clarificarea următorului aspect. Am avut un proces care s-a judecat la Judecătoria Piteşti. La finalul hotărârii pronunţate scrie: "Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare". Vă rog mult să-mi spuneţi unde se judecă acest apel, la Tribunalul Argeş sau la Curtea de Apel Piteşti? Va mulţumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt in aceeasi situatie. S-a depus apelul la Tribunalul Mehedinti si se judeca apelul la Craiova. De ce?
La judecarea apelului trebuie neaparat sa ma prezint acolo, sau pot cere judecarea in lipsa?
~ Conținut șters la cerere ~
elenagabi a scris:

Vă rog mult să mă ajutaţi cu clarificarea următorului aspect. Am avut un proces care s-a judecat la Judecătoria Piteşti. La finalul hotărârii pronunţate scrie: "Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare". Vă rog mult să-mi spuneţi unde se judecă acest apel, la Tribunalul Argeş sau la Curtea de Apel Piteşti? Va mulţumesc

Cererea de apel insotita de motivare se depune la registratura instantei care a pronuntat hotararea ce doriti sa o atacati.
Instanta de fond va trimite instantei competente dosarul insotit de cererea de apel a dvs.
Apelul se va judeca de către Tribunalul Argeș.