avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda radar

In data de 07.02.2009 in localitatea Dumbraveni jud Vrancea sensul de deplasare Buzau-Focsani am fost depistata pe randar conducand cu o viteza de 70%.La 1 luna a venit acasa un politist si cu o instiintare si sa merg la politie sa declar datele de indentificare a pers. care se afla la volanul autovehicului.Ieri 22.07.2009 mi-a dat un vecin un plic si am vazut ca era procesul verbal al amenzii. Nu tb sa semnez si eu ceva la primire?Mai este valabila amenda dupa atat timp?Procesul este incheiat
Cel mai recent răspuns: Cromatic , utilizator 21:17, 28 Iulie 2009
"Conform cu legea si cu fapta"-"De iure et facto"

Cert este ca ati depasit viteza legala in localitate cu 20 km/ora.Ati fost la politie si ati aratat datele dvs.de identificare cand ati fost solicitata ?.
Daca totusi nu ati mers cu viteza aratata in procesul verbal si puteti dovedi aceasta,formulati contestatie,in termenul legal de la data primirii.
Este interesant in speta ce fel de radar era: mobil sau fix. Pentru ca radarele fixe nu sunt legale si astfel , ati scapat de amenda. Bineinteles, dupa ce o contestati.
Si mai are importanta data incheierii procesului verbal si data comunicarii.
Ori reveniti cu detalii, ori cititi OG 2/2001 - actualizata si veti vedea care sunt motivele de anulare a procesului verba;l si conditiile in care trebuie acesta incheiat.
geo.yan a scris:

In data de 07.02.2009 in localitatea Dumbraveni jud Vrancea sensul de deplasare Buzau-Focsani am fost depistata pe randar conducand cu o viteza de 70%.La 1 luna a venit acasa un politist si cu o instiintare si sa merg la politie sa declar datele de indentificare a pers. care se afla la volanul autovehicului.Ieri 22.07.2009 mi-a dat un vecin un plic si am vazut ca era procesul verbal al amenzii. Nu tb sa semnez si eu ceva la primire?Mai este valabila amenda dupa atat timp?Procesul este incheiat


Daca a semnat vecinul ca martor exista dovada ca PV a fost comunicat.
Procesul verbal se poate incheia in maxim 6 luni de la data savarsirii faptei si trebuie comunicat in termen de o luna de la intocmire.

2007-rozi, nu au fost scoase in afara legii toate radarele fixe(ex.DN1)
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
Cromatic, utilizator
@ Cromatic.....cu siguranta localitatea Dumbraveni , jud Vrancea nu este situata pe DN1. Si singurele radare fixe declarate legale au fost cele de pe DN1.
1.Radarele fixe cu exceptia celor de pe DN1 au fost scoase in ilegalitate la data de 24 aprilie 2009.

2.La data de 07.02.2009 cand a fost surprinsa geo.yan aceste radare fixe functionau in legalitate.

3.Comisarul sef Lucian Dinita, seful Directiei Politiei Rutiere (DPR) a delarat:" soferii care au fost amendati înainte de suspendarea aparatelor de radar fixe vor trebui sa-si achite amenzile, deoarece constatarea este legala, aparatele radar functionând legal".
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
Cromatic, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda acordata pana in 24 aprilie grup d grup d Buna ziua, nu sunt de specialitate si nu inteleg ce inseamna amenzile date pana in 24 aprilie raman in viguare pt radare fixe care sunt acum anulate,inseamna ... (vezi toată discuția)
Comunicare politia rutiera Val. v Val. v Am primit o comunicare de la politia rutiera Vrancea ca am trecut prin localitatea Calimanesti Vrancea duminica 29.09,2019, am fost vazut de camera probabil ... (vezi toată discuția)
Amenda primita acum de la radarele fixe interzise robertsega32 robertsega32 Prin aprilie, mai, inainte de a fi interzise radarele fixe, am primit acasa 2 instiintari. Masina mea a fost surprinsa ruland cu 112 km/h si 80 km/h in doua ... (vezi toată discuția)