Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare / ajutor / lamurire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare / ajutor / lamurire

An atentia domnului prim procuror

Ma numesc x y din orasul Murfatlar , jud Constanta , cu domiciliul stabil in orasul Murfatlar Aleea Narciselor nr. 7 , Bl. 7, Sc. 1 , Et. 1 , Ap.4 , ma evidentiez cu B.I , seria KT ; Nr :... si CNP : ...., va declar urmatoarele :

In urma cu citeva luni am tot fost sanctionat de SC RAJA S.A. Constanta ( Murfatlar ) , cu un surplus de mc de apa potabila ( fiind catalogat ca membru pausal ) s-am platit sume de bani care depaseau valoarea consumului pe care il faceam cu bunica mea ( Tuza Elena ) si cu prietena mea , am fost fortat de imprejurarile actuale
si vadite din partea societatii sa instalez apometru de apartament de clasa TIP C . Am montat si apometrul aferent si am gandit ca totul va reintra in normal . Supriza a inceput sa apara cand citeau apometrul general , platesc la factura mai mult decat ceea ce am consumat . Am facut o cerere la S.C. RAJA S.A Constanta ( Murfatlar ) , pentru a veni s-am sesizat personal ce se intampla .
Dupa ce am facut cererea catre sediul S.C. RAJA S.A. Constanta sucursala Murfatlar ( Basarabi ) , ne-am trezit cu o echipa din partea societatii in care au inlocuit apometrul vechi cu unul nou .
I-am lasat si le-am cerut atat conducerii prin cererea aferenta modul de asamblare si lista in care proprietarii isi dau acordul prin semnatura / conventie / contract si legalizat/a la notar public .
Au ignorat aceasta cerere .
Dupa montarea apometrului am fost incarcat cu un mc , a doua luna cu 2 mc si a treia luna cu 3 mc , pe parcurul lunilor sunt incarcat la factura , cresc acesti mc precum preturile .
Dupa ce a venit factura SERIA SU nr.: 103034996 din 27.10.2015 , m-am trezit cu 3 mc surplus de apa cu toate ca cititoarea in cauza a intrat in casa si a citit consumul meu de apa ca fiind de 6 mc / luna , in total m-am trezit cu 9mc .

Relatarea de mai sus consta in faptul ca dupa ce am discutat si cu proprietarii care locuiesc in acest bloc ( cu cativa din bloc ) s-am vazut facturile de apa , toti aveam acelasi surplus de mc ( 3 mc / per familie ) .

Din aceasta cauza doresc pe aceasta cale ca in cadrul legal si in baza legilor ale statului roman sa dispuneti o ancheta prin care vreau sa evidentiez :

a). ARticlul 246 din Codul penal
b). Articolul 297 din codul penal al. 1
c). Articolul 323 din Codul penal
d). Articolul 288 din Codul penal
e) Legea nr 544 din 2001 (publicata in Monitorul Oficial nr. 663/23 octombrie 2001) prin :
Art. 1 : ARt 2 ; Art 3; Art . 4 ; Art. 5 ; Art. 6 ; Art . 7 ; Art. 8 ; Art. 9 ; ; art .13
f).: Art 244 din Codul Penal

Doresc ca pe aceasta cale sa se evidentieze modul intentionat prin care :

S.C. RAJA S.A. Constanta ( sucursala Murfatlar ) abuzeaza in cazurile de mai jos :

- refuzul atat verbal cat si cel scris de a-mi prezenta documentatia prin care am solicitat si am prezentat atat prin viu grai cat si scris a faptelor
de-ami prezenta modul de calcul al mc de apa consumati / poza cu apometrul meu cat si cu cel general / modul de montare al apometrului fara a semna ca ne-am dat acordul toti cei 8 proprietari .
- abuzul prin montarea unui alt apometru la subsolul blocului fara acordul nostru ( al proprietarilor )
- abuzul care il face prin care pe factura ne sunt trecuti mc reali cit si cei fictivi sau cei mentionati ca fiind surplus consumat si impartit la numarul de apartamente

Doresc ca pe aceasta cale sa se evidentieze faptul ca : atat cititoarea care este deservita la cartierul nostru / bloc / ; departamentul facturare cat si doamna directoare de la sediul S.C. RAJA Constanta , sucursala Murfatlar , au avut intotdeauna suspiciuni deoarece vin sa le cer informatii
cu toate ca eu nu sunt inregistrat la ei dar in numele bunicii mele TUZA ELENA care m-a imputernicit sa ii reprezint interesele si sa i le apar atat prin petitii si etc. am solicitat documentatia aferenta .

Va rog frumos sa ma / ne ajutati si mai ales pe cei toti ( proprietari ) prin a face lumina in acest caz de abuz / furt si inselaciune .

Prin aceasta petitie sunt imputernicit ca fiind cetatean roman al Romaniei prin constitutia Romaniei prin urmatoarele articole :

CONSTITUTIA ROMÂNIEI

Art. 16 alin 1
art. 21 alin 1 si 2
art. 22 alin 1
art. 28
art. 29 alin 1

In urma discutiilor purtate cu sefii de la Murfatlar sunteti tratati ca pe niste " praf de mobila " si totodata ne impune cum conform Legii nr 241 sin 22 iunie 2006 ( republicata ) li s-a dat putere sa faca dupa bunul lor plac din articolul 31 alin 1^6 ( a b c d ) si 1^7 ( e ) si art 4 lit i ... sunt stapanii si in locuintele noastre fara acordul nostru .

Dar conform aceeasi legi 241 din 22 iunie 2006 art 30 alin 1 nu s-a facut un contract cu noi pentru montarea unui apometru general la subsolul blocului ci a fost montat incalcandu-se prevederile legale ... cu toate ca am cerut documentatia aferenta prin care ii imputernicim sa monteze acest apometru si de aici ies problemele , mc in plus decat media acumulata din apartamente ... iar conform aceleasi legi au incalcat legea deoarece articolul 44 din Constitutia tarii = ROMANIA = a fost incalcat in mod flagrant si abuziv .

Data Ora SEmnatura
18.11.2015. 12.00 xxxxxx

Ce doresc eu un ajutor o indrumare deoarece aceasta firma nu doreste incetarea conflictului si se bazeaza pe aceasta lege ...

S-au trimis cereri la ANPC / Prim-Procurorul Romaniei / DNA ... toate cererile acelasi context ... o lege sau o indrumare sa incepem demararea stoparii abuzurilor unui furnizor de apa catre proprietari si mai multe chestii ... ne intereseaza deoarece suntem 8 proprietari care suntem in codomeniu ...ne-ar ajuta orice ajutor / idee / etc ca sa le putem compune impreuna cu avocati etc ... doresc sa stopez ceea ce nu consum ... fiecare proprietar fie la bloc sau casa plateste in plus deoarece suntem " prostii lor "
salut cunosc foarte bine acesta sociatate numita RAJA,am stat in orasul cernavoda si tot asa se ocupa cu matrapazlacuri.
dvs in primul rand ar trebui sa va organizati in asociatie de proprietari si sa va gestionati singuri consumurile de apa.
concret va faceti asociatie de proprietari(gasiti pe forum actele si topicuri care va decrie cum se infinteaza)dupa care trebuie sa incheiati contract de furnizare a utilitatilor,si atunci ei vor lua in considerare contoarul de bransament (de la subsolul blocului sau intrarea tevilor in bloc)restul va repartizati singuri consumul pe baza apometrelor.
acum nu stiu daca aveti notat apometru de bransament si ar trebui sal notati undeva.
de exemplu luna aceasta contuarul de bransament a inregistrat 50 de metri de apa.inpreuna cu vecini vedeti cati metri de apa vi sau repartizat comparand facturile
daca sau repartizat 60 de metri inseamna ca va fura pe fata,dar daca sa repartizat 50 de metri inseamna ca aveti pierderi de apa si e justificat din partea lor sa va repartizeze pierderile tuturor.
in blocul acela toti aveti apometre verificate metrologic cu termen de valabilitate?
fyeratanye, utilizator
fyeratanye a scris:

in blocul acela toti aveti apometre verificate metrologic cu termen de valabilitate?

Autorul topicului a precizat concret
poza cu apometrul meu
si
fiind catalogat ca membru pausal

daca sau repartizat 60 de metri inseamna ca va fura pe fata,dar daca sa repartizat 50 de metri inseamna ca aveti pierderi de apa

Este hazardat a sustine ca se fura sau ca exista pierderi in conditiile in care nu s-a precizat daca toti locatarii detin apometre individuale,sau se calculeaza in sistem pausal,situatie in care mc factura se repartizeaza in sistem pausal cu suplimentul de consum evident la consumatorii care detin apometre individuale
@LCristian
In baza apometrului de bransament nou instalat,RAJA Constanta-Murfatlar emite factura
instalarea apometrelor individuale a fost hotarata de catre asociatie ,sau a fost hotararea dv?
Aveti la nivelul imobilului constituita asociatie de locatari/proprietari ?
Am montat si apometrul aferent si am gandit ca totul va reintra in normal .

Despre ce apometru aferent discutati ?
Daca nu detineti constituita asociatie de proprietari desfasurati demersuri in temeiul disp L nr 230/2007 pentru infiintarea acesteia
Mai nasol daca se face asociatie , ne-am interesat la un prieten de-al meu avocat si mi-a zis sa stam asa , apometrul cand au venit si l-au montat ei avea un consum de 448 mc pe el deja ...

1. nu dorim ca apoi suntem mancati ca asociatie si etc
2. apometrul nu a fost montat conform legilor in vigoare si cu acordul nostru ( cel de la subsol ) s-a incalcat proprietatea privata ... blocul apartine noua ( interiorul ) , exteriorul este proprietate publica
3. scurgeri de apa nu avem de nici un fel , nici o picatura macar
4. ceea ce le-am cerut nu mi-au prezentat ( nici un document )
ContSters331166, utilizator
ynocentta a scris:

fyeratanye a scris:

in blocul acela toti aveti apometre verificate metrologic cu termen de valabilitate?

Autorul topicului a precizat concret
poza cu apometrul meu
si
fiind catalogat ca membru pausal

daca sau repartizat 60 de metri inseamna ca va fura pe fata,dar daca sa repartizat 50 de metri inseamna ca aveti pierderi de apa

Este hazardat a sustine ca se fura sau ca exista pierderi in conditiile in care nu s-a precizat daca toti locatarii detin apometre individuale,sau se calculeaza in sistem pausal,situatie in care mc factura se repartizeaza in sistem pausal cu suplimentul de consum evident la consumatorii care detin apometre individuale
@LCristian
In baza apometrului de bransament nou instalat,RAJA Constanta-Murfatlar emite factura
instalarea apometrelor individuale a fost hotarata de catre asociatie ,sau a fost hotararea dv?
Aveti la nivelul imobilului constituita asociatie de locatari/proprietari ?
Am montat si apometrul aferent si am gandit ca totul va reintra in normal .

Despre ce apometru aferent discutati ?
Daca nu detineti constituita asociatie de proprietari desfasurati demersuri in temeiul disp L nr 230/2007 pentru infiintarea acesteia

apometrul din casa ... citeste mai bine ...
daca citesti bine din nou totul iti dai seama ca am scris totul ca la carte

avem toti apometre individuale .... e totul pus la punct pentru a nu ne face probleme cand ne vine factura ...

e logic , ce iti scriu aici s-am facut petitiile am scris cu lux de amanunte ... nu minciuni ...

Vreau o lege care combate ceea ce au zis ei la legea care o sustin ei tare cu varf si indesat
ContSters331166, utilizator
haideti sa incepem cu inceputul.
dvs aveti contract de furnizare cu raja?
repartizarea cheltuielilor pe ce apometru se face? pe cel principal sau a celui care aveti in casa?
nu neaparat santeti mancati daca va faceti asociatie si mai degraba santeti aparati.
nu trebuie neaparat sa angajati administrator sau cine stie ce personal ci faceti un statut pt nevoile dvs.
santeti 8 proprietari alegeti un presedinte care nu neaparat poati fi salariat.si preluati atributiile si de administrator.si va ocupati de apa si gunoi.
si impartiti cheltuielile conform legi.
daca faceti asociatie dvs incheiati contract cu furnizori si ei o sa tina cont numai de apometrul lor.celelalte le calculati dvs.
daca nu iese apometrul principal cu cele din apartamente undeva e o problema.
va duceti frumos sa cumparati dvs un apometru si nu cele ce vile baga pe gat raja si vedeti daca mai sant diferente.
problema poate sa apara la diferentele dintre cel principal si cele din interiorul apartamentelor.
lluati si dvs un pix si o foaie si notati apometrul principal si vedeti si dvs daca macar da pe facturi
daca cum ati spus mai sus vi se factureaza pausal,apometrele din casa nu sant luate in considerare,pt ca ei calculeaza la apometru de bransament si imparte la toti cum si cat au de plata.
va mai intreb facturile vecinilor si ale dvs sant la fel?
daca sant la fel,nu se ia in considerare apometrele din apartament.