Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoana cu handicap

Buna ziua!
Sunt persoana cu handicap , gradu II (diabet insulino dependent) si sunt angajat ca asistent socio-medical intr-un Centru de zi pentru persoane varstnice , cu norma intreaga , de 8 ore/zi. Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de reducerea timpului de lucru /zi , iar daca da atunci slariul nu este afectat(ramane intreg)?
Daca mai aveti si recomandarea medicului specialist in acest sens, puteti solicita reducerea programului de lucru fara afectarea salariului.