Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Blocare roti autoturisme in parcari private
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Blocare roti autoturisme in parcari private

Buna ziua,
Sunt locatarul unui Complex Rezidential care este dotat cu parcare privata, parcare in care locatarii si-au putut achizitiona locuri de parcare. Accesul este limitat cu bariere si cartele de acces. Problema apare atunci cand un locatar introduce in parcare mai multe autovehicule decat locuri de parcare detine. Cum poate reactiona asociatia de proprietari impotriva celor care ocupa abuziv locurile de parcare proprietate sau cele de vizitatori?
Cadrul legal pentru blocarea rotilor poate fi reprezentat de Regulamentul de Organizare si Functionare a condominiului?
Ma puteti ajuta in acest sens?
Multumesc anticipat.
in primul rand asociatia de proprietari administreaza partea comuna a condominiului si nu parcarile.
daca parcarea e privata atunci proprietarul suna la politia comunitara si poate ridica masina si o sai dea si amenda.
dar daca nu e nimeni proprietar si dezvoltatorul nu a vandut parcare inseamna ca apartine dezvoltatorului si la el trebuie apelat.
daca nu toate locurile sant achizitionate poate veni si cu 5 vecini pt ca nu apartine unui proprietar.
daca doresti sa nu mai parcheze masina cumpara loc de parcare si se lasa cu amenzi si fara masina
Daca este parcare privata,asociatia de proprietari nu are competenta sa intervina
Proprietarul locului de parcare ocupat abuziv poate sesiza oficial serviciul politie rutiera
daca parcarea e privata atunci proprietarul suna la politia comunitara si poate ridica masina si o sai dea si amenda.

Politia comunitara nu intervine in parcare privata ,nu detine competenta sa ridice masini