Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Roaming Involuntar
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Roaming Involuntar

Cu toate ca subiectul roaming-ului involuntar (conectarea la o retea mobila din tara vecina fara ca utilizatorul sa paraseasca teritoriul tarii) in localitati apropiate de granita este relatat pe larg in presa nu am vazut nimic care sa explice cai de atac in cazul unor facturi exorbitante.
Zilele trecute, trecand prin clisura Dunarii, am ajuns la Bucuresti cu aproape 200 euro costuri suplimentare. Telefonul era in bagaj asa ca n-am vazut mesajele.
Asta in reteaua Vodafone, amici de-ai mei aflati in Orange au primit automat mesaje cu reglarea costului suplimentar la zero.

Care sunt posibilitatile mele de a refuza la plata aceste costuri ?
Trebuie făcută solicitare scrisa la firma de telefonie cu precizările de rigoare.
Ei pot verifica locația dvs.

Mai întâi sunați și vorbiți cu ei.
Sa facă asa toți cei prejudiciate.

Deocamdată nu e vorba de proces și cred ca se poate rezolva amiabil ca au cum sa își dea seama ce s-a întâmplat și unde va aflați în acele momente.