Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... alegere presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

alegere presedinte

candidatul pentru functia de presedinte al unei asociatii de propietari deja constituite , trebuie sa fie membru al comitetului executiv ( in legea 230/2007 si hg 1588/2007 nu prea este clar acest aspect)
HG nr 1588/2007
ART. 16
Comitetul executiv, format dintr-un numar impar de membri alesi de adunarea generala,
reprezinta asociatia de proprietari în administrarea si exploatarea cladirii, cu exceptia
atributiilor rezervate exclusiv proprietarilor cu privire la proprietatile individuale,
apartamente sau spatii cu alta destinatie decât aceea de locuinta. Presedintele asociatiei de proprietari este si presedinte al comitetului executiv.

Dispozitia in vigoare este cat se poate de clara,comitetul executiv este format din numar impar de membrii,iar presedintele comitetului executiv este presedintele de asociatie
Concret ,comitetul executiv are "n" membrii a caror activitate este condusa de catre presedintele comitetului care este si presedintele de asociatie de proprietari
este clar ce spuneti dumneavoastra ,dar in cazul cand presedintele isi da demisia ,cum se alege altul presedinte ,se alege din membri biroului executiv? se alege alt birou executiv ? va intreb strict ce spune legea 230 si hg 1588 /2007 trebuie ca aceste aspecte sa fie scrise in statut ? si daca nu sunt scrise cum este legal sa se faca ptr ca acesta hotarare sa nu fie contestata
cad isi da demisia se alege altul din oricare din proprietari .pot si alesi si cei din comitet executiv.
a limita sau a pune in statut cum se aleg presedinti e nelegala.
Articolul 27
Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
a)alege si revoca din functie presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorul sau membrii comisiei de cenzori a asociatiei de proprietari;
cu privire la membru in comitetul executiv care a obtinut cele mai multe voturi e valabil la adunarea generala de constituire
@timpuriu

Intotdeauna cand doriti un raspuns la obiect este necesar sa precizati date relevante sa va expuneti problema de asa natura incat aceia care benevol aloca timp sa se implice in ajutorarea dv sa poata intelege ce doriti de fapt
Initial intrebati
candidatul pentru functia de presedinte al unei asociatii de propietari deja constituite , trebuie sa fie membru al comitetului executiv
,ca ulterior sa reveniti cu intrebarea
dar in cazul cand presedintele isi da demisia ,cum se alege altul presedinte

Conform dispozitii in vigoare in cazul in care presedintele este in imposibilitate sa exercite atributiile poate numi un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv,care sa preia atributiile presedintelui de asociatie de proprietari
HG nr 1588/2007
Art 18 (7) În cazul în care presedintele se afla în imposibilitatea de a-si exercita atributiile, acestea vor fi îndeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedintele asociatiei de proprietari dintre membrii comitetului executiv, urmând ca în termen de 90 de zile de la data când s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a alege un nou presedinte.
multumesc pentru raspuns , daca am inteles bine ,dupa 90 de zile se convoaca adunare generala ,la care poate sa candideze oricine dintre propietari ,pentru functia de presedinte ,nelamurirea mea consta in faptul ca acest lucru nu este mentionat in lege ,va rog sa-mi mentionati ce articol se refera la candidati pentru functia de presedinte