Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Constestatie retinere permin auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Constestatie retinere permin auto

Buna seara,
Astazi 6.12.2015, in jurul orei 16:00, mi s-a retinut permisul auto pe motiv ca nu am acordat prioritate in sensul giratoriu. Cand m-a oprit politia dupa vreo 200 de metri de la sensul giratoriu, m-au intrebat de ce nu am acordat prioritate unui pieton (nu era niciun pieton pe nicio trecere), apoi mi-au spus ca nu am acordat prioritate in sensul giratoriu, dar nu stiau nici macar cui nu i-am acordat prioritate in sens, deoarece nu a oprit si autoturismul acela ca martor pt retinerea permisului meu. Nu m-au lasat sa scriu la mentiuni nimic, a trecut unul din politisti "am gresit si nu am acordat prioritate in sensul giratoriu ", iar la martori nu a semnat nimeni pe procesul verbal. Daca ma duc sa fac contestatie, am sanse sa imi recuperez permisul? Eu fiind din Braila, trebuie sa fac contestatie in Bucuresti (unde mi s-a retinut permisul) sau in Braila? Mentionez ca am si un martor care a fost cu mine in masina. Astept raspuns. Multumesc!
CristianMoroianu, utilizator
Plangerea contraventionala impotriva procesului verbal incheiat de politie se depune in terman de 15 zile la Judecatoria sectorului din Bucuresti la care este arondat locul faptei.