Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Legi privind partidele politice
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Legi privind partidele politice

Buna seara,
Am si eu o intrebare. Exista vreo lege care interzice promovarea partidelor politice, in afara perioadelor campaniilor electorale?
Mai exact... Daca imi infiintez un partid politic, am voie sa imi fac promovare,pentru a atrage membrii noi, prin distribuirea de pliante in spatii publice (la cutiile postale, in piete, pe strada, etc)?
Va multumesc frumos pentru raspuns
Nu exista niciun act normativ care interzice asa ceva.

Campania electorala este cu totul altceva decat promovarea unui partid in scopul atragerii de noi membrii.
Multumesc frumos pentru raspuns... Asadar, este voie sa se promoveze partidele politice, in vederea atragerii de membrii noi, in spatii publice?
Se pot imparti pliante in spatii publice.
Multumesc pentru raspuns!
S ar putea sa fie o problema daca folositi semnul electoral al partidului in afara campaniei electorale. Nu pot sa garantez, dar e preferabil sa evitati. Folositi semnul permanent.