Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Competenta instantei - Ordonanta de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Competenta instantei - Ordonanta de plata

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
avem introdusa o cerere de chemare in judecata ce are ca obiect ordonanta de plata, ce a fost depusa la instanta competenta de la sediul creditoarei/prestatorului.
Se poate ridica exceptia de necompenetanta, in situatia in care partile au convenit prin contract ca in caz de litigiu, partile se vor adresa instantelor de la sediul prestatorului (creditor).

Multumesc.
depinde de natura litigiului

exemplificativ, pretentiile izvorand din litigii de munca merg la instanta de la domiciliul creditorului