Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii - ore lucrate saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii - ore lucrate saptamanal

BUNA ZIUA.V-as ruga sa ma lamuriti daca este legal in ceea ce priveste programul de lucru astfel: firma privata angajat operator date si retelistica o saptamina lucreaza de la ora 8-16 iar o saptamina(luni-vineri) de la ora 9 -16 - adica 7 ore pe zi urmind ca cele 5 ore sa le efectuez simbata de la 8-13.Urmatoarea saptamina lunea ma duc la serviciu de la ora 2 pina la ora 18 firma considerind ca de cind am lucrat (simbata 8-13 )si pina luni la ora 14 am 48 de ore libere.este corect?nu ar trebui in mod normal sa stau acasa lunea si sa nu mai lucrez?
Care este durat timpului de munca mentionata in c.i.m.?
8 ORE PE ZI. MULTUMESC
7 ORE IN TURE ASA CUM AM MENTIONAT MAI SUS CU RECUPERAREA CELOR 5 ORE SIMBATA - IN ACTUL ADITIONAL LA cim
1. In speta:
= programul de munca inegal pentru a fi valabil trebuie sa fie mentionat in c.i.m.

Art. 116 C.mun.
(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă.

= pentru munca in zilele de repaus saptamanal, salariatul va beneficia cumulativ de :
- un repaus sapatmanal de 48 de ore consecutive
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....