avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii boala false
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii boala false

Bun gasit. Unde anume-pe al carui sait pot face reclamatie in legatura cu pensionarii de boala falsi, ce-i gasesc beti morti la ora 13, de suferinzi ce sunt???/ M-am saturat sa vin seara la 18 acasa da la servici, unde ma duc sa le platesc pensia. Care minister se ocupa cu pensiile de boala ?
Puteti face o sesizare la Casa Judeteana de Pensii sau direct la Casa Nationala de Pensii Publice, pe: cnps.ro/petitii-si-sesizari
Acum cativa ani cand mi-am facut casa am constatat cu stupoare ca multi din muncitori erau pensionati pe caz de boala si se mai si laudau cu asta. E o mare porcarie. Va felicit pentru initiativa.
Pot fi beti si de la altceva decat bautura sau daca sufera de o boala mintala se pot imbata dar nu pot executa o activitate in mod coerent 2 ore in continu .
Sau bolnavii cu inima . banuiesc ca nu doriti sa va moara un coleg de serviciu in brate.
De pensiile de boala se ocupa CNPP iar anual acesti pensionari sunt consultati de o comisie medicala.
Sistemul pensilor de boala e o mare porcarie datorita coruptiei .
Va recomand cu caldura in prima faza TELEVIZIUNILE de max. audienta !!!
... restul decurge de la sine... gasesc reporterii autoritatile care au "dat" pensii de boala ... !
... asa isi castiga painea... e jobul lor !
pacurarumihai61 a scris:

Bun gasit. Unde anume-pe al carui sait pot face reclamatie in legatura cu pensionarii de boala falsi, ce-i gasesc beti morti la ora 13, de suferinzi ce sunt???/ M-am saturat sa vin seara la 18 acasa da la servici, unde ma duc sa le platesc pensia. Care minister se ocupa cu pensiile de boala ?


Buna dimineata!
1. Pensiile de orice fel (mandate de pensii) se achita NUMAİ la domiciliul destinatarului. İn cazul in care nu il gasiti acasa, aveti posibilitatea sa ii lasati aviz f22 de instiintare ca ati trecut pe la el si nu a fost gasit la domicilu (nu se acorda pensiile in carciumi, la terase, pe gura santului, la scara blocului, etc.), iar pe cupon sa scrieti: "Destinatar lipsa domiciliu", chiar daca se afla in locurile spuse in paranteza.
2. Multi poate ca nu mai au locuiesc efectiv acolo, asa ca aveti posibilitatea de la numarul 1, totdata puteti face mentiunea pe cuponul de pensie "Destinatar mutat de la domiciliu" in urma interesarii prin vecinii lor (aveti aceasta obligatie).
3. İnformati-va dirigintele de oficiu postal asupra acestor incidente deoarece va perturba programul de lucru, stiut fiind faptul ca aveti de respectat o instructiune, respectiv acordarea pensiilor LA DOMİCİLİU si nu in fata oficiului postal sau pe strada sau carciumi. İn plus, sa il informatii si asupra faptului ca din cauza acelora ceilalti pensionari asteapta mai mult timp si va pot face reclamatie ca ati achitat pensia celor de dinaintea lor (de pe traseu). Dirigintele sau inlocuitorul sau sa mearga pe teren in ziua respectiva sa constate ceea ce spuneti (este obligat sa mearga pe teren pentru a vedea daca pensiile se acorda la DOMİCİLİUL destinatarilor din cand in cand si sa constate daca respectivii sunt in stare de ebrietate, fapt ce va impiedica a fi "expeditiv" pe teren, mai ales ca pe langa pensii aveti si corespondenta de distribuit, avand repercursiuni asupra calitatii muncii dumneavoastra).
4. Dupa ancheta efectuata de catre diriginte (sa dea Dumnezeu sa fie o persoana care cunoste instructiunile si indatoririle sale) acesta va decide ce cale trebuie urmata.
5. Chiar daca vin la ghiseu respectivii si fac galagie dupa ce i-ati avizat cu lipsa domiciliu, devine problema celor din oficiu, respectiv al dirigintelui. İn acest mod, se poate constata ca acestia sunt in stare de ebrietate.
6. Nu stiu daca sunteti in mediul urban sau rural, dar este bine ca in ziua de pensie a lunii curente sa va anuntati beneficiarii de pensii sa stea efectiv in locuinta si nu sa va astepte pe marginea santului, astfel nu vor primi pensia. Cum ii invatati, asa ii aveti. Pensia este incadrata tot la mandat postal, deci instructiunile postale de mandate postale li se aplica (distribuirea numai la domiciliu). Nu sunt de acord "beneficiarii", au posibilitatea de a-si deaschide un cont bancar sa li se vireze acolo pensia!
Concluzie: discutati cu dirigintele dumneavoastra problemele intalnite la locul de munca (chiar si faptul ca va temeti sa fiti atacat de aceia ca sunt in stare de ebrietate, au fost multe cazuri de genul acesta) sa ia masuri.
Succes!

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara madalina03 madalina03 buna seara!in urma cu doua luni l-am chemat in judecata pe tatal meu pentru majorarea pensiei alimentare si am cerut judecatoriei sa ii solicite veniturile de ... (vezi toată discuția)
Pensie distribuita de posta romana in doua transe tonny401 tonny401 Buna seara,as dori sa stiu daca un factor postal distribuie o pensie oarecare,unui pensionar,in doua transe,ex.200 lei vineri seara si 280 lei a doua ... (vezi toată discuția)
Mutare dosar pensie la domiciliul nou in alt judet paicaflorica paicaflorica Va multumim ca existati Am cumparat o locuinta in alt judet,luna viitoare urmeaza sa incheiem contractul vanzare cumparare.Pensia o ridic cu cardul.Va rog sa ... (vezi toată discuția)