Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Noul Cod Fiscal-impozitul pe venit pt persoanele care ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Noul Cod Fiscal-impozitul pe venit pt persoanele care muncesc in strainatate

Bina ziua.
As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune legata de Noul Cod Fiscal.
Sora mea munceste de 6 ani in Franta, cu contract de munca si forme legale. Are domiciliul in Romania in cartea de identitate.In Romania vine foarte rar,o data la 2 ani) si nu sta mai mult de o saptamana.
In acest context, trebuie sa plateasca in Romania impozit pe venitul realizat in Franta?Trebuie sa depuna la ANAF o declaratie in care sa specifice ca nu locuieste si nu munceste in Romania?
Va multumrsc.
Nu trebuie sa faca nimic din toate acestea. Nu datoreaza nimic statului roman.
Va multumesc pentru raspuns.