avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi analize medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi analize medicale

Rog ajutor în următoarea problemă: am fost internată cu fetita intr.un spital de stat, unde i s.au făcut mai multe analize de sânge. La externare, ni s.a înmânat o scrisoare medicala, în care nu se face nici o referire la analizele de sânge.

Am dreptul să solicit spitalului o copie a analizelor ? Și dacă da, în bază cărei legi?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:46, 13 Decembrie 2015
Legea nr.46/2003.
art.24 - Pacientul are acces la datele medicale personale.

Ordinul Ministerului Sanatatii Publice nr. 386/2004
art.9
Unităţile trebuie să asigure accesul neîngrădit al pacienţilor la datele medicale personale.

"Eliberarea unei copii dupa foaia de observatie clinica generala sau dupa alte
documente medicale se face la solicitarea scrisa a pacientului, solicitare adresata
managerului spitalului si inregistrata in registrul de intrari iesiri al spitalului.
Solicitarea se va face cu precizarea obligatorie a urmatoarelor date de identificare a pacientului, respectiv apartinatorului."
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confidentialitate anonim_71 anonim_71 Are dreptul seful unui salariat dintr-o firma de a dezvalui rezultatul analizelor medicale ale acelui salariat-subordonat catre alte persoane din firma? (vezi toată discuția)
Obtinere copie foaie observatie clinica si copii investigatii efectuate dumibog dumibog Va salut, Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema: Cum pot obliga spitalul la care am fost internat sa-mi elibereze o copie conforma cu ... (vezi toată discuția)
Conditii de eliberare a unei foi de observatie clinice generale stat stat Buna ziua, lucrez intr-un spital municipal si am primit la adresa unitatii solicitarea unei persoane de a i se elibeba foaia de observatie clinica ... (vezi toată discuția)