Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi analize medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi analize medicale

Rog ajutor în următoarea problemă: am fost internată cu fetita intr.un spital de stat, unde i s.au făcut mai multe analize de sânge. La externare, ni s.a înmânat o scrisoare medicala, în care nu se face nici o referire la analizele de sânge.

Am dreptul să solicit spitalului o copie a analizelor ? Și dacă da, în bază cărei legi?

Multumesc
Legea nr.46/2003.
art.24 - Pacientul are acces la datele medicale personale.

Ordinul Ministerului Sanatatii Publice nr. 386/2004
art.9
Unităţile trebuie să asigure accesul neîngrădit al pacienţilor la datele medicale personale.

"Eliberarea unei copii dupa foaia de observatie clinica generala sau dupa alte
documente medicale se face la solicitarea scrisa a pacientului, solicitare adresata
managerului spitalului si inregistrata in registrul de intrari iesiri al spitalului.
Solicitarea se va face cu precizarea obligatorie a urmatoarelor date de identificare a pacientului, respectiv apartinatorului."
[ link extern ]