avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

buna seara,

doresc sa aflu cum pot sesiza autoritatile despre un denunt calomnios facut impotriva mea

trebuie precizat ca acest denunt a fost facut de catre o persoana aflata in stare de arest, supusa unor constrangeri fizice si emotionale de catre organele de ancheta, aceasta recunoscand ulterior imprejurarile in care a facut denuntul. mai mult exista o serie de completari ale declaratiei initiale a denuntatorului, care cuprind un nr mare de neconcordante si contradictii, folosindu-se, in denuntul initial, olograf, un limbaj specific organelor de ancheta, pe care denuntatorul nu il putea cunoaste

care este termenul de prescriptie, avand in vedere ca denuntul a fost facut in urma cu 7 ani?

mai sunt sanse de reusita in eventualitatea initiarii unei actiuni in justitie?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters83761 , utilizator 17:03, 31 Iulie 2009
Formulati plangere penala pentru denunt calomnios.
Este singura modalitate de a sesiza autoritatile .. cum spuneti dvs. :)
ionharcau a scris:

buna seara,

doresc sa aflu cum pot sesiza autoritatile despre un denunt calomnios facut impotriva mea

trebuie precizat ca acest denunt a fost facut de catre o persoana aflata in stare de arest, supusa unor constrangeri fizice si emotionale de catre organele de ancheta, aceasta recunoscand ulterior imprejurarile in care a facut denuntul. mai mult exista o serie de completari ale declaratiei initiale a denuntatorului, care cuprind un nr mare de neconcordante si contradictii, folosindu-se, in denuntul initial, olograf, un limbaj specific organelor de ancheta, pe care denuntatorul nu il putea cunoaste

care este termenul de prescriptie, avand in vedere ca denuntul a fost facut in urma cu 7 ani?

mai sunt sanse de reusita in eventualitatea initiarii unei actiuni in justitie?

va multumesc


O secunda! Sa nu va aflati intr-o mare confuzie!
In urma denuntului acelei persoane aflate in arest , dvs ati fost anchetat ? S-a instrumentat un dosar penal cu dvs invinuit? S-a dat o solutie de neincepere a urmaririi penale sau de scoatere de sub urmarire?
Daca da , abia atunci putem vorbi despre posibilitatea ca dvs sa faceti plangere penala impotriva persoanei pentru denuntare calomnioasa! Altfel despre ce discutam noi aici????!!!! #-o
Ultima modificare: Vineri, 24 Iulie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
am fost condamnat in baza denuntului si pedeapsa este inca in executare

repet: care este termenul de prescriptie?
ionharcau a scris:

am fost condamnat in baza denuntului si pedeapsa este inca in executare

repet: care este termenul de prescriptie?



"Minciunile nu raman nedescoperite multa vreme"-"Mendacia non diu falunt"

Formulati plangere penala impotriva denuntatorului dvs,conf.art.159 c.pen..
Termenul de prescriptie pentru raspunderea penala in cazul infractiunii de denuntare calomnioasa ,in conformitate cu dispoz.art.122 lit.d c.pen.,este de 5 ani
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2009
Radu Gabrian, Mediator
cred ca art 259 c. pen

denuntatorul a recunoscut doar de curand imprejurarile in care a facut denuntul - prin constrangere.
cum se calculeaza termenul de prescriptie in acest caz?

Alte discuții în legătură

Mai exista denunt calomnios in noul cod penal? laau laau Mai exista notiunea de denunt calomnios in Noul cod Penal? Am 25 de NUP si as vrea sa fac ceva sa inceteze cine ma hartuieste asa. Ma puteti ajuta cu ... (vezi toată discuția)
Hartuire si calomnie- daune morale si materiale? byadya byadya Buna seara ,am o matusa cu care suntem in conflict , avand numeroase procese in civil si penal.In 2014 a inceput urmarirea penala impotriva sotului ei dupa ce ... (vezi toată discuția)
Unde depun plangere penala pentru marturie mincinoasa ? mouz mouz Buna seara , Am fost anuntat de catre mama mea ca : un\\" prieten de familie \\" care se tine de 3 -4 ani dupa ea , a fost la parchet si pe langa numele ... (vezi toată discuția)