Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

buna seara,

doresc sa aflu cum pot sesiza autoritatile despre un denunt calomnios facut impotriva mea

trebuie precizat ca acest denunt a fost facut de catre o persoana aflata in stare de arest, supusa unor constrangeri fizice si emotionale de catre organele de ancheta, aceasta recunoscand ulterior imprejurarile in care a facut denuntul. mai mult exista o serie de completari ale declaratiei initiale a denuntatorului, care cuprind un nr mare de neconcordante si contradictii, folosindu-se, in denuntul initial, olograf, un limbaj specific organelor de ancheta, pe care denuntatorul nu il putea cunoaste

care este termenul de prescriptie, avand in vedere ca denuntul a fost facut in urma cu 7 ani?

mai sunt sanse de reusita in eventualitatea initiarii unei actiuni in justitie?

va multumesc
Formulati plangere penala pentru denunt calomnios.
Este singura modalitate de a sesiza autoritatile .. cum spuneti dvs. :)
ionharcau a scris:

buna seara,

doresc sa aflu cum pot sesiza autoritatile despre un denunt calomnios facut impotriva mea

trebuie precizat ca acest denunt a fost facut de catre o persoana aflata in stare de arest, supusa unor constrangeri fizice si emotionale de catre organele de ancheta, aceasta recunoscand ulterior imprejurarile in care a facut denuntul. mai mult exista o serie de completari ale declaratiei initiale a denuntatorului, care cuprind un nr mare de neconcordante si contradictii, folosindu-se, in denuntul initial, olograf, un limbaj specific organelor de ancheta, pe care denuntatorul nu il putea cunoaste

care este termenul de prescriptie, avand in vedere ca denuntul a fost facut in urma cu 7 ani?

mai sunt sanse de reusita in eventualitatea initiarii unei actiuni in justitie?

va multumesc

O secunda! Sa nu va aflati intr-o mare confuzie!
In urma denuntului acelei persoane aflate in arest , dvs ati fost anchetat ? S-a instrumentat un dosar penal cu dvs invinuit? S-a dat o solutie de neincepere a urmaririi penale sau de scoatere de sub urmarire?
Daca da , abia atunci putem vorbi despre posibilitatea ca dvs sa faceti plangere penala impotriva persoanei pentru denuntare calomnioasa! Altfel despre ce discutam noi aici????!!!! #-o
MIHAI GRIGORE, Avocat
am fost condamnat in baza denuntului si pedeapsa este inca in executare

repet: care este termenul de prescriptie?
ionharcau a scris:

am fost condamnat in baza denuntului si pedeapsa este inca in executare

repet: care este termenul de prescriptie?

"Minciunile nu raman nedescoperite multa vreme"-"Mendacia non diu falunt"

Formulati plangere penala impotriva denuntatorului dvs,conf.art.159 c.pen..
Termenul de prescriptie pentru raspunderea penala in cazul infractiunii de denuntare calomnioasa ,in conformitate cu dispoz.art.122 lit.d c.pen.,este de 5 ani
Radu Gabrian, Mediator
cred ca art 259 c. pen

denuntatorul a recunoscut doar de curand imprejurarile in care a facut denuntul - prin constrangere.
cum se calculeaza termenul de prescriptie in acest caz?