Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sponsorizare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sponsorizare

O asociatie non profit care activeaza din acest an in domeniul medical si care nu desfasoara activitate economica poate sponsoriza un spital cu materiale sanitare dintr-o suma aproape egala cu veniturile totale realizate de asociatie din sponsorizarile primite la rindul ei de la alti sponsori ? Exista in cadrul legal vreo limitare in acest sens? Mentionez inca o data ca nu a desfasurat activitate economica in vederea obtinerii unui profit. Va rog mult sa imi raspundeti urgent deoarece trebuie sa decid repede daca dau drumul la sponsorizare sau nu. Va multumesc anticipat.
serbanmaria1, utilizator
Ong-ul poate sa faca sponsorizari din veniturile sale, indiferent de provenienta. Nu va ganditi la ceva limitari caci acea treaba se aplica doar societatilor comerciale platitoare de impozit pe profit.
Va multumesc pentru raspuns. Inteleg ca nu exista nici o restrictie - ca asociatie non profit pot sa sponsorizez chiar cu toate sumele intrate in asociatie si nu trebuie sa ma gindesc la plata vreunui impozit sau taxa ca urmare a acestei sponsorizari. Am inteles bine?
serbanmaria1, utilizator