Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Statut in limba engleza
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Statut in limba engleza

Buna ziua! Sunt in curs de infiintare a propriului ONG, si as dori sa stiu daca exista posibilitatea de a redacta statutul si actul constitutv atat in limba romana, cat si in limba engleza? M-ar interesa sa le am si in limba engleza pentru ca ar fi util in relatia cu organizatiile din strainatate. Va multumesc!
Doar in romana pentru infiintarea ong-ului.
Nu e o problema sa fie redactat bilingv, tradus autorizat, insa in relatie cu autoritatile romane va prevala textul in lb.romana. Am operat prin instanta statute si acte constitutive bilingve si nu a fost nicio problema, insa nu se poate garanta ca nu vor fi instante care sa ridice din sprancene... insa cat timp sunt traduceri autorizate notarizate, nu ar trebui sa fie nicio problema...