avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand trebuie depuse actele (dosarul) pentru pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand trebuie depuse actele (dosarul) pentru pensie anticipata

Buna seara, as avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva: Sotia, cadru didactic, indeplineste conditiile de pensionare anticipata in luna martie 2016. Dar, conf. art. 127 din Legea 128/1997, personalul didactic poate fi pensionat numai la data încheierii anului şcolar sau universitar, in cazul de fata 31 august 2016. Intrebarea ar fi, sotia cand trebuie sa-si depuna cererea (dosarul) la Casa de pensii pentru a se putea pensiona incepand cu data de 1 septembrie 2016 ? Intreb acest lucru deoarece in formularul de cerere (din normele de aplicare a L. 263), atat pentru pensia pentru limita de varsta cat si pentru cea anticipata este acelasi, fara a se preciza data de la care se solicita pensionarea. Multumesc mult daca ma poate ajuta cineva.
Ultima modificare: Vineri, 18 Decembrie 2015
Pilu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Pilu , utilizator 23:16, 18 Decembrie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 263/2010

ART. 196
La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:

k) art. 127 alin. (3) si art. 130 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 158 din 16 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare;


O.U.G.49/2014 care modifica legea educatiei nationale nr.1/2011

86. La articolul 284, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si control se pensioneaza pentru limita de varsta, anticipat si anticipat partial, la data incheierii anului scolar in care implineste varsta standard de pensionare sau, dupa caz, in situatia pensiei anticipate si anticipate partiala, varsta standard redusa cu cel mult 5 ani."


Legea 263/2010

ART. 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta...

Potrivit O.U.G.49/2014 conditiile prevazute de lege ar fi 31/08/2016

Se stie ca decizia va fi emisa potrivit legii in 45 de zile,sau mai mult.

O.U.G.49/2014

87. La articolului 284, dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (2^1), cu urmatorul cuprins:
"(2^1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul personalului didactic care se pensioneaza in conditiile alin. (2), contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de admitere a cererii de pensionare."

Apare o problema care mie imi scapa:

Ce statut va avea pana la emiterea si comunicarea deciziei ?

Sper sa lamureasca cineva acesta problema, pe forum.
Daca nu, cereti relatii de la casa locala.
Ma refer la data depunerii dosarului.

Multumesc mult dl.Carp Mircea, apreciez informatiile pe care mi le-ati dat, o sa mai fac "sapaturi" ca sa ma mai edific, poate ma mai ajuta cineva, toate cele bune va doresc.
Ultima modificare: Vineri, 18 Decembrie 2015
Pilu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare - cadru didactic alinalextd alinalextd Sunt profesor, n. 31.05.1950 , am o vechime de 39 ani,cand pot iesi la pensie la limita de varsta? Dar anticipat si cu ce penalizare? Odata proesorii puteau ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie anticipat doru anghel doru anghel 1) As vrea sa stiu [b]cand poate iesi la pensie anticipat (partial) fratele meu nascut in 11 mai1952. Face 35 de ani de contributie in toamna 2011 [/b]prin ... (vezi toată discuția)
Lucru dupa pensionarea limita varsta. Mihai53 Mihai53 Buna ziua, Pentru sotia mea, care este cadru didactic suplinitor gr II cu contract de munca pe perioada determinata ( 01 septembrie 2016- 31 august 2017) ma ... (vezi toată discuția)