Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Evaluare expert judecatoresc
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Evaluare expert judecatoresc

Buna ziua ,cum face evaluarea un expert judecatoresc si cum vine platit?Se poate contesta?Dupa un proces de divort,pentru a face partajul este necesara evaluarea bunurilor,pana aici totul clar,dar cand un appartament de 44 mp intr-un orasel uitat de lume ajunge la 77.000 euro desi nu poti sa-l vinzi nici cu 25.000 ramai un pic fara cuvinte?Nu inteleg cum de a ajuns la aceasta suma,in plus imi cere 500 de euro pentru expertiza,este normal?Cum trebuie sa ma comport?Va multumesc mult!
Presupun ca va referiti la un expertul tehnic judiciar. Acesta intocmeste un raport de expertiza tehnica judiciara pentru a evalua bunurile supuse partajului, tinand cont de acte normative (le mentioneaza in cadrul raportului), iar raportul este aprobat de catre instanta de judecata care stabileste partajul.
Puteti face observatii la raportul de expertiza tehnica judiciara si sa le depuneti in scris la dosarul cauzei. Observatiile dvs. este bine sa fie insotite de documente (de exemplu - preturi oficiale de vanzare apartamente in zona dvs.) care sa va sustina punctul de vedere.
Daca observatiile dvs. sunt acceptate de catre instanta de judecata, expertul va formula raspuns scris. Instanta de judecata avand la dispozitie actele depuse la dosarul cauzei, raportul de expertiza, observatiile formulate de parti si raspunsurile expertului la observatiile formulate va da o hotarare.
Plata expertului tehnic judiciar se face in baza onorariului provizoriu, stabilit de catre instanta la incredintarea expertizei, respectiv a onorariului definitiv stabilit de catre instanta de judecata dupa depunerea raportului si a decontului de catre expert.
Daca va referiti la un executor judecatoresc, acesta face evaluarea avand la dispozitie raportul de expertiza si hotararea instantei de judecata referitor la partaj.
Onorariul executorului judecatoresc se stabileste prin contract incheiat intre dvs. si executor. Puteti apela la un alt executor judecatoresc, desi nu cred ca vor fi diferente mari in ceea ce priveste onorariul executorului.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca