Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Apa facturata cu 24 %
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Apa facturata cu 24 %

O firma are contract de abonament livrare apa la cutie si bidoane.
Primeste factura cu cota tva 24%.
Justificarea firmei prestatoare este ca pe factura explicatia este abonament (dar avizul ce insoteste factura are explicatia apa)
Sustin,ca daca se factureaza suplimentar abonamentului,doar acea livrare se face cu 9%.
In abonament este prevazuta si chirie dozator,dar nu se face o mentiune distincta pe factura.
Acelasi lucru se intampla si la cafea.
Va rog un punct de vedere,pt.ca in opinia mea cota de tva corecta ar fi de 9%.
Tva 9% la apă se aplică de la 01,01,2016:

Noul Cod Fiscal:

(2) Cota redusă de 9% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele prestări de servicii şi/sau livrări de bunuri:

g) livrarea apei potabile şi a apei pentru irigaţii în agricultură.
Ideea este asa-am facturi de la 2 firme-una factureaza cu 9% si alta cu 24%.
Apa poate fi asimilata bauturilor nonalcoolice?
Eu am bonuri,facturi cu apa plata imbuteliata cu tva 9%
Cafeaua la ce cota intra?
la apa este 24% acum
Potrivit pct. (61) din Normele Titlului TVA din Codul Fiscal, astfel cum a fost modifice prin HG 367/2015, cota redusă de taxă de 9% prevăzută la art. 140 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal se aplică pentru livrarea următoarelor bunuri:

11. k) cafea, ceai, maté şi mirodenii, care se încadrează la codurile NC 0901–0910

– 0901 Cafea, chiar prăjită sau decafeinizată; coji și pelicule de cafea; înlocuitori de cafea care conțin cafea, indiferent de proporțiile amestecului (TN084) (TN701)- 0902 Ceai, chiar aromatizat (TN701)

22. ţ) băuturi şi oţet, care se încadrează la codurile NC 2201, 2202 şi 2209 00

2201 Ape, inclusiv ape minerale naturale sau artificiale și ape gazeificate care nu conțin zahăr sau alți îndulcitori și nici aromatizanți; gheața și zăpada (TN701) (TN084)- 2202 Ape, inclusiv ape minerale și ape gazeificate, care conțin zahăr sau alți îndulcitori sau aromatizate și alte băuturi nealcoolice, cu excepția sucurilor de fructe sau de legume de la poziția 2009 (TN701) (TN084)

Da aveti dreptate este 9%, si pe factura de abonament ar trebui sa fie cu 9%. Abonamentul se refera la o cantitate prestabilita de apa.
Ioan Petru Butariu, Contabil