Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit Bancar neachitat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit Bancar neachitat

Este adevarat ca,un credit neachitat o perioada mai mare de timp (cativa ani) se prescrie ,daca o persoana care a contractat un credit (presupun ca nu conteaza suma,deoarece situatia este aceeasi)nu l-a platit,acel credit se presrie,in cazul in care creditorul,respectiv banca nu au mai luat legatura in nici un fel cu acea persoana? Sau creditorul poate veni si dupa 10 (zece)ani sa-si ceara inapoi suma imprumutata si trebuie achitata cu tot cu dobanzile si comisioanele aferente,pe intreaga perioada in care creditul nu a mai fost rambursat? Va multumesc.
Creanţa se prescrie în termenul general de prescripţie de 3 ani. Desigur, creditorul poate cere restituirea sumelor datorate şi după împlinirea acestui termen, dar nu mai poate beneficia de concursul statului pentru a-şi realiza creanţa (nu mai poate lua autorizarea justiţiei pentru executarea silită). În schimb, dacă debitorul plăteşte de bună voie după împlinirea prescripţiei, el face o plată asupra căreia nu mai poate reveni cerînd restituirea. Prezintă importanţă şi orice act de recunoaştere a datoriei pe care l-ar face debitorul după împlinirea prescripţiei.
Conform Decretuluii nr.167 din 10 aprilie 1958, inca in vigoare, orice creanta se prescrie in interval de trei ani de la data la care aceasta a fost constituita, dar numai daca in acest interval de timp de 3 ani creditorul nu a luat nici o masura pentru recuperarea acesteia. Daca de ex. ati luat un imprumut la data de 01.02.2006 iar pana la data de 01.02.2009 creditorul nu a luat nici o masura de recuperare a sumei, adica nu v-a trimis nici o adresa, somatie de plata sau nu v-a actionat in instanta in vederea recuperarii, atunci DA, creanta se prescrie la data de 01.02.2009. Dar, daca in acest interval de timp ati primit sa zicem o somatie de plata pe data de 01.02.2008, suma nu se mai prescrie la data de 01.02.2009 si intervine un alt termen de prescriere de 3 ani, respectiv 01.02.2011. Si tot asa....