Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - Cod CAEN 6201 - facturare client non-UE 2016
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - Cod CAEN 6201 - facturare client non-UE 2016

Buna ziua,

La momentul actual sunt PFA in sistem real(cod CAEN 6201). Ar urma sa inchei un contract de dezvoltare soft cu o firma din afara UE(Canada). Am tot cautat pe net si nu prea am inteles care va fi nivelul de impozitare in 2016(conform articolului asta [ link extern ] %).

Ma poate lamuri cineva:

1) daca eu facturez sa spunem 1000 euro/luna care sunt contributiile lunare?(cat % din cei 1000 euro sunt contributiile)
2)Care este suma in RON de la care trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA?

Va multumesc anticipat,
Radu
Pentru ca scrieti ca deja sunteti inregistrat ca pfa in sistem real, in acest caz stiti ca in timpul anului platiti impozitul pe venit 16% si contributia la sanatate 5,5% trimestrial (pana pe 25 a ultimei luni din fiecare trimestru) calculate la un venit estimativ anual iar apoi anul urmator, cand veti depune declaratia 200 cu situatia concret realizata, se va face regularizarea cu ce ati platit in timpul anului si daca e cazul platiti suplimentar sau vi se restituie.
In plus fata de cele doua, mai veti plati si contributie la pensie. Cititi www.avocatnet.ro/content/art...
Impozitarea se face pe an calendaristic. Din veniturile obtinute se scad cheltuielile deductibile si ce ramane se impoziteaza: 16% impozit + 5.5% C.A.S.S. + 10.5% C.A.S = 32%.
Pentru a deveni platitor de T.V.A. plafonul este de 220.000 lei.