Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Marfa achizitionata cu 24% in decembrie 2015 si ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Marfa achizitionata cu 24% in decembrie 2015 si aceeasi marfa cu 20 % in ianuarie 2016

o societate com. achizitioneaza marfa in luna dec.2015 cu tva 24% iar in ianuarie 2016 va lua aceeasi marfa cu tva20% , rezultand pe stoc un produs cu 2 preturi .. cum trebuie sa procedez?soc.respectiva are un stoc de 300.000 ron ... deci va trece ceva timp pana sa vanda marfa achizitionata cu tva 24 ... dar concurentul sau care va lua marfa cu 20% ,obliga societatea sa reduca pretul... diferenta se calculeaza pierdere? cum trebuie sa procedeze cu problema asta TVA 24 ,TVA 20?MULTUMIRI
Pentru marfa pe care o aveti inca pe stoc faceti inventarul la 31 decembrie. Puteti sa ramaneti la acelasi pret de vanzare marind adaosul sau sa scadeti pretul de vanzare. Cum doriti.