avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Marfa achizitionata cu 24% in decembrie 2015 si ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Marfa achizitionata cu 24% in decembrie 2015 si aceeasi marfa cu 20 % in ianuarie 2016

o societate com. achizitioneaza marfa in luna dec.2015 cu tva 24% iar in ianuarie 2016 va lua aceeasi marfa cu tva20% , rezultand pe stoc un produs cu 2 preturi .. cum trebuie sa procedez?soc.respectiva are un stoc de 300.000 ron ... deci va trece ceva timp pana sa vanda marfa achizitionata cu tva 24 ... dar concurentul sau care va lua marfa cu 20% ,obliga societatea sa reduca pretul... diferenta se calculeaza pierdere? cum trebuie sa procedeze cu problema asta TVA 24 ,TVA 20?MULTUMIRI
Cel mai recent răspuns: infoconsult , Consultant fiscal 10:00, 29 Decembrie 2015
Pentru marfa pe care o aveti inca pe stoc faceti inventarul la 31 decembrie. Puteti sa ramaneti la acelasi pret de vanzare marind adaosul sau sa scadeti pretul de vanzare. Cum doriti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere la tva cota 20% din 2016 eda_68 eda_68 Buna ziua, As dori sa stiu cum procedez in cazul in care in gestiunea societatii exista stoc de marfa cu tva 24%. La vanzare in 2016 se inscrie pe factura ... (vezi toată discuția)
Tva costicul costicul Va rog sa-mi explicati mai detaliat cu tva-ul de 24%.La sf.lunii iunie am stoc de 7000o lei si nu vreau sa modific preturile. Cum procedez si cand? (vezi toată discuția)
Stocuri de marfa la 31.12.2015 niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: Am o societate (comert cu amnuntul), care tine gestiunea la pret de vanzare, toata marfa fiind la ... (vezi toată discuția)