Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Avansuri pt livrari bunuri sau prestari servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Avansuri pt livrari bunuri sau prestari servicii

Va rog sa ma ajutati cu inerpretarea la urmatorul paragraf :
,,In cazul facturilor de avans emise in 2015 pentru livrari de bunuri ori prestari de servicii care urmeaza sa fie efectuate in 2016, acestea vor fi emise cu TVA 24%, urmand sa fie stornate in 2016 si emise cu TVA 20%.,,
Ex :
factura avans decembrie 2015 tva 24%, achitata
4111%-6200
in ianuarie se finalizeaza lucrarea si va trebui sa facturez produsul finit
4111%419 si 4427 cu 6200 in rosu dupa care vin cu factura de marfa cu tva 20 %?
Intrebarea este avansul il stornez cu 24 % sau cu 20%?

Stornati exact cum ati emis factura, cu 24%.