avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 353 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj pentru noaptea de revelion
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj pentru noaptea de revelion

cum trebuie pontat personalul care lucreaza la un restaurant in noaptea de revelion ?
ce spor trebuie acordat ?
trebuie facut acord intre persoana si societate ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:01, 30 Decembrie 2015
Se ponteaza numarul de ore lucrate in acea zi.

Pentru munca de noapte, salariatii beneficiaza :
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;

b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre codul muncii - acordare spor de noapte cosminblidari1982 cosminblidari1982 mai am o intrebare cite ore trebuie lucrate pe timp de noapte ca sa primesc sporul de noapte (vezi toată discuția)
Spor de weekend dascalumihaita64 dascalumihaita64 buna seara!va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare :pentru zilele de sambata si duminica noaptea se acorda ambele sporuri?(spor de noapte<spor de ... (vezi toată discuția)
Spor pentru munca de noapte andreeastef andreeastef buna ziua,va rog sa-mi spuneti care este sporul pentru munca de noapte.va multumesc (vezi toată discuția)