Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaj pentru noaptea de revelion
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaj pentru noaptea de revelion

cum trebuie pontat personalul care lucreaza la un restaurant in noaptea de revelion ?
ce spor trebuie acordat ?
trebuie facut acord intre persoana si societate ?
Se ponteaza numarul de ore lucrate in acea zi.

Pentru munca de noapte, salariatii beneficiaza :
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;

b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.