Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract inchiriere

Buna seara,
As vrea sa ma ajutati sa aflu cat se plateste la stat pentru un contract de inchiriere a unui apartament pentru o suma de 780 de lei, proprietarul fiind o persoana fizica ce lucreaza cu norma intreaga.
Pentru 780 lei incasati, datorati 101 lei lunar.
Atat pentru plata impozitului pe venit, cat si pentru plata CASS, beneficiati de o deducere de 40% din venitul realizat (art. 84 si 173 din Codul fiscal)

Astfel:
baza impozit = 780*0,6=468 lei
baza CASS = 780*0,6=468 lei
impozit= 468*16%=75 lei
CASS= 468*5,5%=26 lei

Platase face trimestrial, in baza deciziei de impunere emisa de administratia financiara.