Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune contract de locatiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune contract de locatiune?

Buna seara.
Un spatiu comercial s-a adjudecat prin licitatie publica incheindu-se un contract de locatiune cu locatarul x pe o perioada de 3 ani.
La clauzele de incetare a contractului este prevazut ca acesta inceteaza in cazul cesionarii drepturilor si obligatiilor sale prevazute fara acordul expres al locatarului.
De asemenea contractul se completeaza cu dispozitiile Codului Civil.
In speta locatarul x cere in scris locatorului aprobararea cesiunii contractului societatii y, iar locatorul aproba cererea, astfel incat incheie un nou contract cu societatea y in aceleasi conditii pentru perioada ramasa de 1 an , la implinirea careia se va organiza o noua licitatie.
Exista ceva in neregula cu aceasta procedura? trebuia scos spatiul la licitatie daca s-a incheiat nou contract???
multumesc

Dpdv al Codului civil, operatiunea juridica este corecta, cesiunea contractului de locatiune fiind permisa. Nu stim insa ce statut juridic au partile contractului, mai cu seama locatorul si nici daca acel contract s-a incheiat in baza unor legi speciale.