Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere 2009-probe
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere 2009-probe

buna tuturor celor care va pregatiti pentru "prea-apropiatul "examen
am si eu o intrebare pentru cei care au mai dat acest examen .....
cum e la proba orala ?
sunt foarte intransigenti ?
trebuie sa dezvolti foarte bine subiectele ?
si mai am o rugaminte ...
dati-mi si mie ceva mai mult pentru subiectul 7) Cabinetele individuale de avocat asociate si grupate. Diferentieri.
trebuie sa va spun ca am facut si eu rost de faimoasele sinteze care circula pe aici si intr-adevar sunt foarte "sinteze"daca nu completati ce scrie in ele nu stiu cat de utile sunt
doar ca te ajuta sa ai habar despre subiecte ....
Bafta tuturor celor care se pregatesc !!!!
si nu uitati , astept si eu un raspuns....................
Multumesc anticipat
Parerea mea este ca daca te pregatesti orice examen este usor!
Intotdeauna este cel mai bine sa dezvolti subiectele la oral si sa il lasi pe examinator sa iti spuna sa treci la subiectul urmator, fiindca daca te opresti din "turuiala" va incepe sa iti puna intrebari!:D
BAFTA!
anul acesta toate probele vor fi scrise. Deci nu va mai faceti emotii pentru oral. :P
La oral este banal. La bucuresti din 1000 au picat 18 care au fost reexaminati si au trecut si acestia. Nota nu a contat, a fost admis/respins. s-a vorbit cca 1 minut la fiecare subiect, nu mai mult.

Nu pierdeti mai mult timp decat trebuie cu oralul. Trageti tare pe celelalte si mai ales pe drept civil, acolo a fost comisia cea mai severa plus ca subiectele pe langa ca au fost 3 (la celelalte materii cate 2-de ce? nu stiu...) nu au fost din lista ci doua au fost sub-subiecte iar unul o compilatie intre mai multe. La celelalte trei materii subiectele au fost din cele anuntate.

Cabinetele asociate au acea forma de organizare comuna pe cand cabinetele grupate impart DOAR un sediu pastrandu-si individualitatea.
De fapt mda, si cum spune marza, s-a anuntat ca toate probele vor fi scrise. Ceea ce nu e bine pentru ca va trebui tocit si la Legea 51....
va multumesc mult pentru promptitudine
Alex, multumesc pentru detaliul legat de subiect , dar alte diferente nu mai sunt ?
in afara de denumire si constituire ?
cred ca e prea putin atat.......
aaa.... Inca ceva , de unde ati aflat voi ca se dau toate probele scris ?
Unde scrie ?
Daca mai aveti informatii ce ne pot fi deajutor , nu ezitati sa ni le comunicati si noua , astia mai novici......