Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Iarna fara caldura pentru locatar bun platnic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Iarna fara caldura pentru locatar bun platnic

de la inceputul sezonului rece, asociatia da vina pe furnizorul de caldura c-a oprit-o, furnizorul spune ca n-a oprit nimic, si stau cu copil sugar baricadat intr-o camera, la baie nu-ti vine sa mergi... oprita de asociatie am inteles ca-i abuz, dar daca-i oprita de furnizor pt ca sunt restantieri, cei cu centrale, nu vor sa plateasca partile comune, lor le convine asa, dar eu ca bun platnic, dpdv legal ce pot face?
Concret cine a sistat furnizarea agentului termic ?
Asociatia de proprietari ,legal nu are competenta sa dispuna restrictionarea furnizarii utilitatilor
Furnizorul de utilitati,prin contract detine clauza speciala,prin care,in cazul acumularii de sume cu titlu de restanta are dreptul sa sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor pana la plata acestora
Daca exista debite fata de furnizorii de utilitati,asociatia de proprietari poate incheia anagajament de plata
Daca exista restantieri in condominiu,in temeiul disp art 50 din L nr 230/2007 asociatia de proprietari are dreptul sa dispuna acte si actiuni inclusiv in instanta impotriva debitorilor
furnizorul, pt ca sunt restantieri, 7/10 pe scara au centrale, printre care si presedintele asociatiei, si nu vor sa plateasca partile comune "imi vine 70 lei pe 2 tevi si dau 150 la gaz" pana se da singur in judecata, eu ce pot face in afara de a-mi pune centrala?
Va confruntati cu situatie delicata daca inclusiv presedintele de asociatie nu isi exercita obligatiile cu respect si cu buna credinta
Incercati sa discutati cu restul locatarilor care se confrunta cu aceleasi neajunsuri,sesizati oficial presedintele de asociatie sa desfasoare demersuri concrete pentru recuperre debite si concomitent sa incheie angajament de plata cu furnizorul de agent termic
multumesc mult
chiar nu se pot lua masuri impotriva furnizorului, oare chiar nu mi se incalca drepturile... nu-s de specialitate, postez si eu ce-am gasit...

HGR nr. 425/1994 privind aprobarea Regulamentului pentru furnizarea şi utilizarea energiei termice
ART. 117
Începerea perioadei de încălzire pentru consumatorii de tip urban va avea loc după înregistrarea, timp de 3 zile consecutiv, între orele 18,00 - 6,00, a unor valori medii zilnice ale temperaturii aerului exterior de + 10GC sau mai mici, iar oprirea încălzirii se face după 3 zile consecutive în care temperatura medie a aerului exterior depăşeşte + 10GC, între orele 18, - 6,00.

Legea nr. 10/1995 a calităţii în construcţii si Regulamentul (UE) nr. 305/2011 în domeniul construcţiilor, Anexa 1 prevad ca Cerinţa fundamentala, esentiala si
3. Igienă, sănătate şi protecţia mediului
Construcţiile trebuie să fie proiectate şi executate astfel încât să nu reprezinte, pe întregul lor ciclu de viaţă, o ameninţare pentru igiena, sănătatea şi siguranţa ocupanţilor sau a vecinilor din cauza.
In Romania cerintele de calitate sint detaliate în normativul NC 001 -99. La igiena higrotermica se prevede asigurarea temperaturii de confort termic atat la nivelul capului cat si a gleznelor.
Standardul SR 1907-2:1997 Instalaţii de încălzire. Necesarul de căldură de calcul. Temperaturi interioare convenţionale de calcul prevede la pct. 2.1 În Tabelul 1 temperaturile interioare conventionale de calcul pentru locuinţe astfel: camere de locuit şi holuri 20oC,
Ordinul nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei, art. 17, al. (7) Sistemul de încălzire trebuie să asigure temperatura minimă de 20°C în camerele de locuit