Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... redeschidere proces judecat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

redeschidere proces judecat

Buna seara!

pe scurt , intrebarea este urmatoarea: se poate redeschide un proces care are si o sentinta civila definitiva , insa la chemarea initiala in judecata, instanta a fost indusa in eroare, in fapt invocandu-se un contract de mandat, contract care era nul de fapt, deoarece nu era incheiat cu respectarea legii? exista in acest caz ,,puterea lucrului judecat"?
Din pacate da, exista autoritate de lucru judecat in cauza si nu veti mai putea introduce o noua actiune cu aceleasi parti, obiect si cauza. Problema nulitatii/anularii contractului ar fi trebuit dezbatuta in cadrul acelui proces.