avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbare specimen semnatura presedinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbare specimen semnatura presedinte asoc.proprietari

De cand sunt administrator am schimbat doi presedinti,cu primul
am fost la banca si pe baza procesului verbal al adunarii gen.s-a intocmit
un pr.verbal de schimbare specimen semnatura de la vechiul presed.la
noul presed.Dar acum dupa doi ani cand s-a schimbat din nou presed.,si ne-am
dus din nou la banca,au spus ca nu se mai poate fara decizie de la tribunal.
As vrea sa stiu ce acte trebuiesc la tribunal inafara pr.verbal al adunarii gen.
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 04:24, 5 Ianuarie 2016
Am intalnit si eu aceasta ineptie: confuzia este cu ONG-urile care se conduc dupa alta lege.
Spuneti-le ca Legea care guverneza asociatiile de proprietari este legea 230/2007 si care nu prevede asa ceva.
Si sa nu confunde o asociatie de proprietari cu Legea asociatiilor si fundatiilor. [ link extern ]
Discutati cu atlcineva din acea banca, cu juristul bancii, cu directorul... Daca nu inteleg sa faca schimbarea, spuneti-le ca lichidati contul si va deschideti cont la alta banca. Sigur vor reactiona pozitiv.
Eu m-am lovit de curand de aceeasi situatie.
Banca ne-a cerut printr-un sms sa actualizam datele contului bancar.
Cand m-am prezentat eu, ca administrator, la banca, functionara mi-a spus ca trebuie sa vina reprezentantul legal al asociatiei (presedintele) cu actele asociei si ...... in plus cu certificatul de grefa.
Acesta se obtine relativ usor de la judecatoria unde a fost inscrisa asociatia, fie de presedinte in persoana care depune la registratura o cerere tip completata, fie de alta persoana care, in afara de cerere trebuie sa mai aiba o imputernicire simpla si o copie de pe CI.
Dupa 2-3 zile i se elibereaza acest certificat de grefa.

Bineinteles ca este un document inutul, el insemnand ca asociatia mai este inscrisa si nu a fost desfiintata, dar cu banca nu te joci, plus ca aceasta cerere este urmare a unui regulament impus de BNR, regula care a fost respectata mai mult sau mai putin pana acum, dar care nerespectata atrage amenzi foarte mari pentru banca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizarea numelui membrilor comitetului ales al asociatiilor de proprietari Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu La înființarea asociației de proprietari (transformata din asociației de locatari printr-o încheiere civila a Judecătoriei municipale) și ulterior, la ... (vezi toată discuția)
Alegere presedinte. lili_75 lili_75 Buna seara. Fac parte din comitetul unei asociatii de proprietari.Astazi mergand la CEC am auzit o d-na de la un ghiseu ca explica unui administrator ce ... (vezi toată discuția)
Relatia cu banca prin proces verbal carmenmol carmenmol buna ziua,as dori sa stiu daca un proces verbal al adunarii generale de alegere a consiliului director- presedinte,vicepresedinte, legalizat prin notariat ... (vezi toată discuția)