avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... SOMAJ - REPUNERE IN DREPTURI !!!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

SOMAJ - REPUNERE IN DREPTURI !!!

In data de 28 nov.2011, m-am incadrat pe durata determinata, la XYZ, pe perioada suspendarii contractului de munca al titularei de post, aflata in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pana la varsta de 3 ani, respectiv 4 ani pentru copilul cu handicap.
-Prin Decizia nr.2 din data de 05.01.2015, directorul a dispus incetarea contractului meu de munca incheiat pe durata determinata, conform art.56, al.1, lit.j), coroborat cu art.84, al.1 din Codul Muncii.
Deoarece la data emiterii deciziei nr.2/05.01.2015 titulara postului avea in continuare contractual de munca suspendat pana la data de 30.07.2015, am contestat aceasta decizie la Tribunalul X, iar apoi la Curtea de Apel Y. Astfel, Curtea de Apel Y a emis Decizia Civila Nr.XXX/2015, prin care anuleaza Dispozitia nr.2/05.01.2015 emisa de catre XYZ obliga pe aceasta sa-mi plateasca o despagubire egala cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care as fi beneficiat pe perioada 01.01.2015-30.07.2015.
Avand in vedere Decizia nr.2/05.01.2015 emisa de catre XYZ si comunicata mie in data de 07.01.2015, m-am prezentat la AJOFM Z pentru intocmirea dosarului de somaj, iar incepand cu 15 ianuarie 2015 am beneficiat de indemnizatie de somaj, pana la data de 14 sept. 2015 cand m-am incadrat in munca, la un alt angajator. Incepand cu aceasta data mi-am intocmit dosarul cu documentele necesare obtinerii a 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, conform art.72 din legea somajului.
Deoarece Dispozitia nr.2/05.01.2015 a fost anulata, punctul meu de vedere este urmatorul:
1. XYZ va trebui sa emita o alta decizie de incetare de drept a contractului meu de munca, decizie ce isi va incepe efectele incepand cu data de 30 iulie 2015, data la care a revenit la locul de munca titulara postului ocupat de mine, temporar;
2. XYZ imi va plati contributia la sistemul de asigurari de somaj pe perioada 01.01.2015-30.07.2015;
3. Eu restitui indemnizatia de somaj primita in perioada ian.2015-30 iulie 2015;
4. Eu primesc indemnizatie de somaj incepand cu 31.07. 2015, pana pe data de 14 sept. 2015;
5. Din data de 14 sept.2015, primesc 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, pana la data de 31 iulie 2016, data la care ar fi trebuit sa inceteze plata indemnizatiei mele de somaj, in cazul in care nu ma incadram in munca, avand in vedere ca vechimea mea in munca este de peste 30 de ani;
Avand in vedere cele relatate mai sus, va rog sa-mi comunicati punctul dv. de vedere, cu privire la perioada pentru care eu ar fi trebuit sa primesc indemnizatie de somaj, perioada pentru care pot sa primesc 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, pe o perioada de 12 luni, conform art.72 din Legea somajului, in situatia in care eu sunt incadrata cu contract individual de munca pe durata nedeterminata, si fac aceasta dovada, in fiecare luna, timp de 12 luni.
De asemenea, va rog sa-mi comunicati si modalitatea de actualizare a situatiei mele in raport cu AJOFM Z, avandu-se in vedere Hotararea Curtii de Apel, precum si pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a intra in legalitate;
Mentionez ca solicit aceste informatii deoarece in data de 06.01.2016, m-am prezentat la AJOFM Z, Oficiul Juridic, iar d-na jurist a spus ca trebuie sa restitui toti banii incasati de la AJOFM Z si ca nu mai pot beneficia de ajutor de somaj in perioada 31.07.2015-14.09.2015, iar acest lucru mi se pare nedrept si nelegal. Va multumesc,

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj hp777 hp777 Buna ziua. La data prezentei beneficiez de indemizatie de somaj, si doresc sa stiu care este procedura de a anunta AJOFM privind angajarea cu CIM, care sunt ... (vezi toată discuția)
Angajare din somaj , drepturi si indatoriri sorinseverin sorinseverin Buna ziua Am 47 de ani si dupa ce am stat in somaj 8 luni am gasit un loc de munca cu contract individual perioada nedeterminata .Contractul se va incheia ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de somaj inceteaza daca persoana isi gaseste un loc de munca? Pilu Pilu Buna ziua, as avea rugamintea daca ma poate ajuta cineva, am urmatoarea problema: Baiatului meu i s-a desfacut contractul de munca la data de 27 aprilie 2012, ... (vezi toată discuția)