Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna ASTRA asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna ASTRA asigurari

Pe scurt in 23.12.2015 am avut un eveniment nefericit (dauna auto) sunt partea pagubita ,iar cel care ma tamponat este asig la ASTRA asig , prin cautare si raspunsuri mai putin pozitive ( mai deloc ) am facut o cerere deschidere daune la www.fgaromania.ro si asta a fost nici un raspuns pana acum ...nustiu incotro sa apuc , daca ma poate ajuta cineva .Multumesc.
Buna ziua,

Asa este procedura FGA.

Pasi sunt:
- cererea de deschidere dosar de dauna (pe care ati facut-o);
- veti fi contactat de un reprezentant FGA pentru constatate (poate si dura si 2 luni - am avut astfel de cazuri - depinde de localitatea de unde sunteti si la ce judet sunteti arondat pt constatare);
- dupa constatare, se constitue dosarul de dauna (documente, facturi, etc - vi le comunica constatatorul) si daca totul este OK se propune aprobarea dosarului de FGA pentru plata;
- se pune dosarul pe lista potentialilor creditori;
- se va achita dupa ce falimentul ASTRA va fi solutionat definitiv, in limita fondului FGA si a plafonului stabilit/ creditor.

O asigurare CASCO era binevenita.

Pasii sunt cei mentionati mai sus.
Am fost implicat in noiembrie intr-un caz cu ASTRA. Am procedat la fel.
Este foarte important sa aveti e-mail de confirmare atunci cand trimiteti documentele prin e-mail la FGA. La mine abia la a 5a incercare am primit e-mailul de confirmare-receptie.
Puteti sa sunati la FGA la numerele de pe site, selectati a robot "juridic" si cereti informatii, inclusiv numarul cererii (referinta viitoare).
Dupa 16 zile, am fost contactat de inspector pentru constatare.
Insistati telefonic...acesta este secretul.
Numai bine !