Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prioritatea platii contributiilor (impozit}
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prioritatea platii contributiilor (impozit}

ce articol
ce cadru legal reglementeaza plata amenzilor ca prioritate inaintea impozitului pe alte proprietati (case,terenuri, masaini si utilaje)

Legea 207/2015 privind codul de procedură fiscală, art 165, alin 2
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenţionale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligaţie fiscală. Aceste prevederi nu se aplică în cazul plăţii taxelor astfel cum sunt definite la art. 1 pct. 36.
[ link extern ]