avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prioritatea platii contributiilor (impozit}
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prioritatea platii contributiilor (impozit}

ce articol
ce cadru legal reglementeaza plata amenzilor ca prioritate inaintea impozitului pe alte proprietati (case,terenuri, masaini si utilaje)






Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 13:20, 17 Ianuarie 2016
Legea 207/2015 privind codul de procedură fiscală, art 165, alin 2
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), în cazul creanţelor fiscale administrate de organul fiscal local cu suma plătită se sting cu prioritate amenzile contravenţionale individualizate în titluri executorii, în ordinea vechimii, chiar dacă debitorul indică un alt tip de obligaţie fiscală. Aceste prevederi nu se aplică în cazul plăţii taxelor astfel cum sunt definite la art. 1 pct. 36.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit auto 2016 ciprian baranceanu ciprian baranceanu Am vrut să plătesc taxa.A spus că pot să plătesc după ce plătesc amenda,Este legal? (vezi toată discuția)
Impozit Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna seara, daca vreau sa radiez auto de la impozit ( impozitul auto fiind platit) dar inca figurez cu cateva amenzi neplatite,o pot radia?...am tot auzit ca ... (vezi toată discuția)
Impozit auto si amenzi neplatite petrica1972 petrica1972 Buna ziua,Detin un autoturism cu contract de comodat,iar ieri am fost sa platesc impozitul auto.Ajuns la ghiseu,marturisesc doamnei din spatele unui monitor ... (vezi toată discuția)