Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sentinta obtinuta prin manopere frauduloase
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sentinta obtinuta prin manopere frauduloase

Buna ziua, as avea si eu o speta, va rog sa-mi dati un sfat : în 2001, o nepoata ne-a dat în judecata, pe mine si pe mama ei, pentru ca sa fie declarata legatara universala a mamei noastre. In fata instantei ea a spus ca decînd noi am plecat din tara ea nu a avut nici o relatie cu noi, ca nu cunoste adresa noastra în strainatate si deci, cum prevede legea, a facut un anunt în Romania Libera, ziar care nu apare în Franta. In plus, la Judecatorie a adus-o pe soacra ei ca martor, aceasta stiind si ea adresa si numarul de telefon, aceasta femeie i-a dat de mai multe ori telefon nepoatei pe numarul meu de telefon si i-a trimis mai multe pachete pe adresa mea. Nepoata a stat la domiciliul meu din Franta aproape 3 luni si de asemenea în 2001 ea era procuratoarea mea. In concluzie si nepoata si soacra ei au cunoscut adresa mea si numarul meu de telefon la care puteau sa-mi trimita citatia.
In plus, în 1999, ea a vîndut un apartament mostenit de la tatal nostru, cu jumatate din pretul pe care eu l-am indicat în procura pe care i-am dat-o deci a depasit limitele date în procura mea.
As vrea acum sa fac o plîngere împotriva ei si a soacrei ei dar nu stiu ce text de lege sa invoc, puteti sa mi dati în sensul asta? Nu vreau sa ma razbun ci vreau ca sa o linistesc pentru ca de un timp nu se ocupa decit de escrocherii, sotul ei fiindu-i un profesor foarte bun de escrocherii.

Va multumesc
Cu stima
Soacra nepoatei poate sa fie acuzata de marturie mincinoasa. Iar nepoata de fals in declaratii.
Rodica Ciobanu, Avocat
ati terminat judecata inceputa in 2001, ca si acolo mai puteti face cate ceva ca sa combateti nepoata.
in rest, exact cum zice colega - plangeri penale cu daune morale.
Plangere penala si constituitiva ca parte civila cerandu le daune interese si daune morale.
Dar sfatul meu este sa contactati un avocat pentru a va reprezenta interesele profesionist.
tobescu a scris:

Buna ziua, as avea si eu o speta, va rog sa-mi dati un sfat : în 2001, o nepoata ne-a dat în judecata, pe mine si pe mama ei, pentru ca sa fie declarata legatara universala a mamei noastre. In fata instantei ea a spus ca decînd noi am plecat din tara ea nu a avut nici o relatie cu noi, ca nu cunoste adresa noastra în strainatate si deci, cum prevede legea, a facut un anunt în Romania Libera, ziar care nu apare în Franta. In plus, la Judecatorie a adus-o pe soacra ei ca martor, aceasta stiind si ea adresa si numarul de telefon, aceasta femeie i-a dat de mai multe ori telefon nepoatei pe numarul meu de telefon si i-a trimis mai multe pachete pe adresa mea. Nepoata a stat la domiciliul meu din Franta aproape 3 luni si de asemenea în 2001 ea era procuratoarea mea. In concluzie si nepoata si soacra ei au cunoscut adresa mea si numarul meu de telefon la care puteau sa-mi trimita citatia.
In plus, în 1999, ea a vîndut un apartament mostenit de la tatal nostru, cu jumatate din pretul pe care eu l-am indicat în procura pe care i-am dat-o deci a depasit limitele date în procura mea.
As vrea acum sa fac o plîngere împotriva ei si a soacrei ei dar nu stiu ce text de lege sa invoc, puteti sa mi dati în sensul asta? Nu vreau sa ma razbun ci vreau ca sa o linistesc pentru ca de un timp nu se ocupa decit de escrocherii, sotul ei fiindu-i un profesor foarte bun de escrocherii.

Va multumesc
Cu stima

Ca sa o linistiti pentru o lunga perioada de vreme puteti sa ii faceti o plangere penala si sa cereti daune interese.B-)
Apelati la un avocat ca sa formuleze plangerea!
Probleme si probleme,cam cu deastea se ocupa si se preocupa romanul in ziua de azi,si zice ca nu are ce face..
Bine,ceva elemente care sa creioneze existenta sau incadrarea sub incidenta vreunei infractiuni,se gaseste chiar si in cazul unei fapte de caritate,dar daca va asigurati prelungirea chinuului,ce rezolvati,nu de alta dar apartamentul a fost vandut?Daca apreciati ca o eventuala discutie ferma si concisa ,fara perdea cu "cartile pe fata",nu are darul sa mai astampere spiritele,promovati o plangere sub aspectul savarsirii faptelor de marturie mincinoasa.fals in declaratii,eventual cu documentele in fata se regasesc si alte elemente.Numai un avocat cu interes si cu profesionalism poate sa redacteze o plangere , care cel putin in prima faza v-a dovedi rudelor dvs ca nu sunteti interesat sa fiti considerat " carpa sau sac de box".Cantariti bine oportunitatile ,pentru ca si o plangere promovata de catre dvs va obliga la consum nervos,sicane si eventuale suportari de tertipuri si hatisuri .Daca apartamentul s-a dus ,mai aveti ceva de impartit sau doar doriti sa probati suprematia ierarhica sau ca nepoata are obligatia sa va respecte ca si ruda mai cu experienta eventual si mai in etate?Sau cam dus vremurile cand ,curent se face dovada bunului simt,a respectului ,a celor 6-7 ani de pe acasa...