Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cat dureaza o ancheta penala, urmare a unui accident ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cat dureaza o ancheta penala, urmare a unui accident auto?

Subiect: Accident auto, cat dureaza ancheta, daca victima a depus plangere dar nu a depus nimic la dosar?

Acum aproximativ 1 an, am fost implicat intr-un accident, unde au fost mai multe masini implicate, accidentul s-a petrecut in FEB 2015

A venit ambulanta, 2 persoane au fost trimise la spital, desi s-au dat jos pe propriile picioare, a fost o masura normala pt. investigatii.
Inca nu s-a pronuntat, nicio solutionare, nu a existat nicio expertiza a accidentului si nici nu s-a gasit un anumit vinovat, doar ca s-au luat 3 permise, printre care si al meu, pana se stabileste cine este de vina.

In ziua accidentului am fost la spital si eu sa imi fac investigatii, desi pe loc nu am simtit nimic, am zis sa o fac din proprie initiativa, am aflat ca una din cele 2 persoane a fost adusa tot la acest spital si beneficiind de avantajul ca unul dintre doctori imi este ruda, l-am rugat sa se uite daca este ok.

Dupa ce s-a uitat si am vazut si eu, persoana in cauza sa o numim X nu a avut
nicio trauma, absolut nimic desi a fost investigata la absolut tot, am plecat si eu acasa, afland la randul meu ca nu am nimic.

Dupa 3 luni si un pic am fost instintat de cel ce instrumenteaza cazul la Politie Udriste ca o persoana din cele 2 persoane transportate la spital (X), a depus plangere penala in ultima zi, din cele 3 luni disponibile.

M-am prezentat la Politie, am citit ceea ce scrie in Plangere, solicita plata a 4500e citez "plangere morala, deoarece in urma accidentului, nu s-a putut duce la munca o perioada de 3 saptamani ". Am intrebat daca a adus un buletin de la IML care sa sustina cele afirmate, iar politistul mi-a spus ca NU A ADUS NIMIC.
Mi-a explicat ca procedural el este obligat sa ceara sa ceara si victimei X si victimei Y (desi nu a depus nicio plangere) sa aduca certificat IML, si ca procedura o sa mai dureze. Am fost si am fost pus sa semnez cele 2 foi prin care cer sa se aduca dovezile celor 2 victime de la IML pe care Politia cere la dosar, asta s-a intamplat in MAI, de atunci m-am prezentat la politistul ce instrumenteaza cazul si mi-a zis ca ancheta mai dureaza.

Intrebarile mele sunt:

1. De ce din MAI 2015 si pana acum in IANUARIE 2016 nu au ajuns acele foi prin care cer ca cele 2 victime sa aduca dovezile in cazul in care au zile de spitalizare?

2. Zilele de spitalizare sunt diferite de Concediu medical?

3. Daca o victima, in speta X, desi stiu ca nu a avut absolut nimic, fiind dusa la un spital la care lucreaza o ruda si culmea ca a fost investigata chiar de ruda mea si nu am aflat ca nu a avut absolut nimic, fiind cu traume si traiecte zero, banuiesc ca se iau datele din ziua respectiva?! ... pt ca de la data accidentului si pana a depus plangere au mai trecut 2 luni si 3 saptamani, perioada in care poate sa cada cu bicicleta sau de pe role si sa isi imflameze o clavicula, un umar sau sa isi luxeze un picior si sa spuna ca este trauma de la accident, nu se face nicio investigatie?

4. Am facut rost de fisele de internare ale victimei X din ziua accidentului, ce imi dovedesc ca victima X nu a patiti nimic, pe care le tin, nu stiu daca imi sunt sau nu de folos, am procedat bine?

5. Exista un etalon prin care o persoana nu are dreptul sa conduca daca a fost iradiata?... deoarece doctorul ce imi este ruda mi-a spus ca victima X a fost adusa la acelasi spital in NOI 2014 cu traumatism cranio-cerebral, deci inainte de accidentul in care am fost implicat si i-au fost facute investigatii amanuntite si a fost supusa unor radiatii destul de mari, el mi-a spus ca nu stie daca exista un etalon in care se cere ridicare dreptului de a conduce, dar radiatiile la care a fost supusa pers. X nu este recomandat sa conduca, ci are nevoie de repaus.

6. In fiecare luna ma duc la Procuratura sec 1 si apoi la Politie Udriste sa imi vizez dovada (politistul ce imi instrumenteaza cazul, mi-a spus ca nu am calitate nici de invinuit, nici de suspect...dar ca asta e procedura) exista o posibilitate sa conduc in afara tarii, sa imi fie restituit permisul pe o perioada determinata, stiind ca nu pot sa conduc cu o Dovada?

7. Exista posibilitatea sa ma apuc de o scoala de soferi cat timp am permisul retinut pt. cercetari? Detin categoriile A si B (cu categoriile inferioare aferente) si doresc sa fac scoala de soferi cat. C+E, pot sa fac scoala?

Am mai postat (cred ca am gresit) acelasi post si in alta arie, rog sa fie stearsa de acolo de catre un moderator, postul se afla la link-ul acesta
www.avocatnet.ro/content/for...

Multumesc
Mergeți la politie sa va informați în concret.
Dacă fapta constituie infracțiune mai poate dura 2-3 ani.
Rossi46 a scris:

si beneficiind de avantajul ca unul dintre doctori imi este ruda, l-am rugat sa se uite daca este ok.

Dupa ce s-a uitat si am vazut si eu, persoana in cauza sa o numim X nu a avut
nicio trauma, absolut nimic desi a fost investigata la absolut tot, am plecat si eu acasa, afland la randul meu ca nu am nimic.

3. Daca o victima, in speta X, desi stiu ca nu a avut absolut nimic, fiind dusa la un spital la care lucreaza o ruda si culmea ca a fost investigata chiar de ruda mea si nu am aflat ca nu a avut absolut nimic, fiind cu traume si traiecte zero, banuiesc ca se iau datele din ziua respectiva?! ...

4. Am facut rost de fisele de internare ale victimei X din ziua accidentului, ce imi dovedesc ca victima X nu a patiti nimic, pe care le tin, nu stiu daca imi sunt sau nu de folos, am procedat bine?

5. Exista un etalon prin care o persoana nu are dreptul sa conduca daca a fost iradiata?... deoarece doctorul ce imi este ruda mi-a spus ca victima X a fost adusa la acelasi spital in NOI 2014 cu traumatism cranio-cerebral, deci inainte de accidentul in care am fost implicat si i-au fost facute investigatii amanuntite si a fost supusa unor radiatii destul de mari, el mi-a spus ca nu stie daca exista un etalon in care se cere ridicare dreptului de a conduce, dar radiatiile la care a fost supusa pers. X nu este recomandat sa conduca, ci are nevoie de repaus.

Daca incercati sa va folositi de informatiile pe care vi le-a dat ruda dvs. o sa-i faceti foarte mult rau, nu avea voie sa va spuna nimic din toate astea. Legea drepturilor pacientului spune:

Capitolul 4 - Dreptul la confidentialitatea informatiilor si viata privata a pacientului
Art. 21
Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa decesul acestuia.
Art. 22
Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai in cazul in care pacientul isi da consimtamantul explicit sau daca legea o cere in mod expres.

Art. 37
Nerespectarea de catre personalul medico-sanitar a confidentialitatii datelor despre pacient si a confidentialitatii actului medical, precum si a celorlalte drepturi ale pacientului prevazute in prezenta lege atrage, dupa caz, raspunderea disciplinara, contraventionala sau penala, conform prevederilor legale.
[ link extern ]

Si mai este divulgarea secretului profesional care e pedepsita penal daca omul ii face plangere penala... sper sa nu scriu prostii dar daca totusi asa fac o ma corecteze cineva :)
Art. 227
Divulgarea secretului profesional
(1) Divulgarea, fără drept, a unor date sau informaţii privind viaţa privată a unei persoane, de natură să aducă un prejudiciu unei persoane, de către acela care a luat cunoştinţă despre acestea în virtutea profesiei ori funcţiei şi care are obligaţia păstrării confidenţialităţii cu privire la aceste date, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Detalii: [ link extern ]
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeți la politie sa va informați în concret.
Dacă fapta constituie infracțiune mai poate dura 2-3 ani.

Nu este infractiune ca m-am interesat, tot accidentul s-a petrecut la viteza mica, toate masinile implicate eram intr-un trafic bara la bara, nimeni nu a fost gasit cu Itp expirat, cu asig expirata, sau consumand alcool, a fost doar schimbarea directiei de mers de pe o banda pe alta, nimic altceva.
Ancheta in acest moment este stagnata datorita actelor pe care politistul le-a cerut celor 2 victime luate cu ambulanta sa le aduca de la IML.
Pe mine acest aspect ma interesa care este termenul pe care il are la dispozitie o persoana sa le aduca de la IML pt ancheta, iar daca nu le aduce daca ancheta trece la pasul urmator.
Rossi46, utilizator
Ares-3 a scris:

Capitolul 4 - Dreptul la confidentialitatea informatiilor si viata privata a pacientului
Art. 21
Toate informatiile privind starea pacientului, rezultatele investigatiilor, diagnosticul, prognosticul, tratamentul, datele personale sunt confidentiale chiar si dupa decesul acestuia.
Art. 22
Informatiile cu caracter confidential pot fi furnizate numai in cazul in care pacientul isi da consimtamantul explicit sau daca legea o cere in mod expres.

Art. 37
Nerespectarea de catre personalul medico-sanitar a confidentialitatii datelor despre pacient si a confidentialitatii actului medical, precum si a celorlalte drepturi ale pacientului prevazute in prezenta lege atrage, dupa caz, raspunderea disciplinara, contraventionala sau penala, conform prevederilor legale.

Ok, am inteles si va multumesc pt raspuns, nu am sa ma folosesc de acele acte, iar desi nu a fost ortodox, faptul ca stiu ca nu a avut nimic in ziua accidentului si faptul ca fix in ziua 89 din cele 90 posibile in care avea voie sa depuna plangere ma pun pe ganduri. A cerut o suma pt "daune morale" desi nu a avut nimic, nici macar o luxatie, iar faptul ca nu a adus nicio dovada care sa ii sustina afirmatia din plangere, iar nu imi pare normal.

Am inteles ca exista si termenul de "plangere tardiva" ma puteti lamuri in ce consta?

Eu nu, ca nu-s de specialitate, dar dl. Lascoschi poate cu siguranta.